Zatím malý zájem projevují letos turisté o Krušné hory. Podle některých místních podnikatelů je situace nejhorší od dob covidové pandemie. Poloprázdné jsou horské penziony a zcela prázdné jsou zdejší restaurace.

„Čechy začínají být pro Čechy drahé, za podobné peníze pořídí dnes dovolenou u moře. A to se zaměřujeme na rodiny s dětmi,“ konstatuje provozní rodinného resortu Abertham v Abertamech Andrea Changová a pokračuje: „Pokles máme tak o 75 procent. Nejde už o to, že lidé odhlašují pobyty, my nemáme vlastně žádné rezervace. Že si u nás někdo zamluví týdenní pobyt, je opravdu rarita. Poprvé jsme tak přes léto zavedli pobyt na jednu noc, poprvé jsme letos také otevřeli restauraci i pro neubytované, a stejně to vůbec není žádná hitparáda.“

Jak dodává, majitelé resortu si byli vědomi, že ceny zvyšovat i přes inflaci nemohou, prostor pro zisk se tak ještě více ztenčil. „A to jsme si vloni říkali, že se situace od pandemie začíná zlepšovat, letos je to ale bída,“ uzavírá provozní z abertamského penzionu.

Podobně hovoří i Gabriela Juklová z Penzionu Sport v Potůčkách. „Všichni tady si stěžují, jaká je to letos tragédie. Oproti loňsku jsme tak na polovině návštěvnosti. Odpadli nám i stálí klienti,“ poznamenává Juklová.

Prázdná je podle ní i restaurace, která pod penzion spadá a kam místní chodili na pivo. „Patříme k těm levnějším. A pokud se vydaří jeden den z týdne, tak je to opravdu úspěch,“ dodává.

A na nezájem turistů si stěžuje i Jana Nováková, majitelka areálu Novako na Božím Daru, který nabízí volnočasové aktivity jak v zimě, tak i v létě. „Je to bída, turistů máme tak o dvacet procent méně, prázdné jsou i božídarské penziony. A to je přitom letos příznivé počasí,“ říká podnikatelka.

Zatím je brzy hovořit o tom, co je příčinou poklesu zájmu o Krušné hory. Přesná data týkající se počtu turistů se totiž pochopitelně zpracovávají zpětně. „Aktuálně máme výstupy jen za první kvartál letošního roku, které ukazují, že počet cestovatelů v meziročním srovnání naopak vzrostl. Během ledna až března přijelo do tuzemských hotelů, penzionů a dalších hromadných ubytovacích zařízení celkem 4,1 milionů hostů. Téměř 53 procent tvořili přitom domácí turisté. Počet zahraničních návštěvníků, kteří se ubytovali v některém z hromadných ubytovacích zařízeních, v meziročním srovnání vzrostl o 17,4 procent, v případě domácích hostů pak o téměř 3 procenta. Cizinci nejčastěji míří do Prahy a Karlovarského kraje. Nejčastěji pak nocují v hlavním městě, Karlovarském a Královehradeckém kraji,“ komentuje situaci mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Kateřina Beránková.

Jak vysvětluje, návštěvnost nejen v letní sezóně ovlivňuje celá řada faktorů, včetně počasí, finanční situace turistů, jejich preference, pokud jde o formu a místo dovolené a samozřejmě nabídky ze strany provozovatelů jednotlivých ubytování. „Na základě informací z několika regionů je situace obdobná či lepší, než byla ve stejném období loni. Najdou se i taková místa, která aktuálně mají nižší počet hostů, ale to může být způsobeno také tím, že čím dál více lidí rezervuje své pobyty na poslední chvíli nebo třeba týden před příjezdem. Zatímco dříve si pokoje zamlouvali i půl roku dopředu. A týká se to nejen hotelů či penzionů, ale i kempů. Dalším důvodem aktuálně nižšího počtu hostů v některých místech je fakt, že na začátku sezóny řada lidí odjíždí na dovolenou k moři a v srpnu a v září naopak stráví volno v tuzemsku,“ doplňuje Beránková.