Transfuzní stanice, místo, kde strávíte necelou čtyřicetiminutovku, ale touto chvilkou můžete zachránit život. Pokud je vám tedy mezi 18 a 60 lety a chcete udělat dobrý skutek, není pro vás lepšího místa. „Abyste mohli darovat krev, musíte být zdravotně v pořádku a mít potvrzení od svého praktického lékaře. Následně odebereme a otestujeme krev a už nic nestojí v cestě se posadit do křesla a začít darovat krev," prozrazuje začátek cesty k dobrému skutku Eva Nováková, primářka transfuzního oddělení karlovarské nemocnice.

Zdejší transfuzní stanice je jediná v kraji, kde můžete darovat i krevní plazmu. Ta oproti krvi vydrží zmražená i tři roky.

Jak vypadají další kroky po získání potvrzení od praktického lékaře, nastiňuje primářka Nováková: „Člověk si k nám zavolá a vybereme vhodné datum. Když přijde, uděláme první odběr, ze kterého zjistíme, jakou krevní skupinu člověk vlastní."

Krom prvního odběru, kdy se u prvodárce odebere trošku méně než pravidelných 450 mililitrů krve, dostanete malou svačinu, omluvenku pro zaměstnavatele a úhradu jízdného.

Podle primářky je toto období rok co rok stabilně bohaté na dárce. „Hraje v tom roli především počasí, horší je to v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené," dodala Nováková.

Transfuzní stanice má v současné době dárců dost. Pokud je nedostatek dané krevní skupiny, okamžitě pošle dárcům textovou zprávu a pozve si je. „Zatím musíme zaklepat, že máme občas i nadbytek, který můžeme nabídnout i jiným nemocnicím," uvedla Nováková, ale vzápětí varuje. „Stačí jedna velká havárie a všechno může být jinak." Darovat krev chodí muži jednou za tři měsíce a ženy každé čtyři měsíce. Transfuzní stanice navíc blízce spolupracuje se zdravotnickými školami, které sem chodí na exkurze a studenti se seznamují s dalšími aspekty své budoucí práce.

Aby se krev ze zdejší krevní banky dostala rychle k pacientům, slouží zde potrubní pošta. Díky tomuto propojení se všemi odděleními v karlovarské nemocnici stačí jeden telefonát a požadovaná krevní skupina se vydá na přibližně dvouminutovou cestu k pacientovi.

Mezi dárce, kteří za svůj dobrý skutek dostávají po letech darování plakety od Červeného kříže, patří i František Kronika z Kynšperka. Ten daroval minulý týden krev už po stotřicáté. „Začal jsem chodit s klukama už na vojně a vydrželo mi to až doteď. Dokud budu zdravý, budu chodit dál," dodal skromně Kronika.

Podobný trend vydržel až do dnešní doby. „Je pravda, že když někdo přijde darovat krev, sem tam s sebou přivede někoho nového. Vítáme i iniciativu vojáků a studentů, kteří sem chodí ve velkém kolektivu," uzavřela povídání primářka Eva Nováková.