Nespokojenost s novým ředitelem, špatná koncepce i snaha o rozbourání vztahů mezi hráči. To jsou jen některé výtky, které se od členů Unie orchestrálních hudebníků snáší na hlavu ředitele Zdeňka Vikora a vedení karlovarského magistrátu.

Obavy o budoucnost orchestru příliš nerozptýlila ani úterní tisková konference. Členové unie navíc zvažují i možnost vyhlášení stávkové pohotovosti.

„Magistrátem nově jmenovaný ředitel Zdeněk Vikor spolu s koncertním mistrem Vladislavem Liněckým vytvářejí z pozice svých postů úmyslně mylný obraz o svých spoluhráčích. Unie žádá magistrát města o odvolání ředitele Zdeňka Vikora a následné jednání o nejschůdnějším řešení vzniklé situace,“ vzkázali členové unie městu prostřednictvím předsedy Martina Petra přímo při sobotním koncertu v rámci oslav výročí osvobození Československa.

„Není pravda, že chceme od magistrátu města pouze peníze, kterých se v dnešní době nedostává nikomu, ale naopak chceme nabídnout konstruktivní řešení založené na získávání peněz z jiných zdrojů,“ dodávají hudebníci.

Výstup hudebníků při koncertě vidí magistrát i vedení orchestru jako nevhodný. „Je to útok a zbabělý podraz. Beru to také jako znevážení podobného významného výročí a jména orchestru,“ reagovala na situaci Dagmar Laubová, náměstkyně primátora. Podle ní navíc nemluví hudebníci za celý orchestr. „Fungují tam dvě odborové organizace, mezi kterými panuje rovnost. Tito kritici jsou jen úzká skupina lidí, která nechce ztratit své výhody a vždy způsobovala v tělese rozbroje,“ dodala náměstkyně Laubová.

Atmosféra v KSO se nelíbí ani Vladislavu Liněckému, koncertnímu mistrovi, zástupci druhé odborové organizace – Odborové asociace divadelníků sekce orchestrálních hráčů. „V orchestru nikdy nebyl klid. Hudebníci by měli pochopit, že žijeme v kapitalismu, ale v žádném případě a v žádném orchestru ani divadle nikdy nevolili ředitele zaměstnanci, ale zřizovatel. V umění musí být určitá diktatura, protože zde je namístě,“ řekl koncertní mistr.

Ředitel Zdeněk Vikor popírá, že by se snažil orchestr poškodit a zklikvidovat. „Jednám podle našich finančních možností a hledám tu nejméně bolestivou cestu. Proto byly některým hráčům sníženy úvazky, ale rozhodně nechceme nikoho vyhazovat. Tyto organizační změny jsou nutné a budu je chtít dokončit. Snažím se o to, aby byl v orchestru klid a hudebníci mohli normálně zkoušet a pracovat. Někteří hráči však byli zvyklí na to, že si vydělávali i jinde, třeba tři týdny nehráli a byli stejně placeni z financí KSO. Připadá vám to v pořádku?“ ohradil se Vikor.

O tom, zda je stávka reálná, však ředitel informace nemá. „Žádnou sondáž nemám, a zda něco přijde, nevím. Snažím se však pravidelně s členy obou odborů jednat a řešit problémy KSO. Odpovídám na spousty dopisů a kvůli vzniklé situaci mi bohužel zbývá málo času na manažerskou činnost, což je můj hlavní úkol,“ dodal ředitel KSO.

„O tom, zda vyhlásíme stávkovou pohotovost, budeme ještě jednat,“ informoval Martin Petr z Unie orchestrálních hudebníků, která má v KSO větší zastoupení a poukazuje na stav v symfonickém orchestru.

Přístup města a vedení KSO se nelíbí ani opozičním zastupitelům, kteří se konference zúčastnili.

„Příčiny dnešní neutěšené situace v KSO, který se nyní nachází v hluboké krizi finanční, personální i vztahové, vidíme v několika skutečnostech. Jednou z nich je nerespektování výsledků výběrového řízení na ředitele KSO a jeho konečné dosazení de facto podle politického klíče. Ředitel Vikor se ukazuje jako osoba značně kolizní a pro velkou část symfoniků je jako ředitel neakceptovatelný. Navíc zjevně mísí osobní vztahy s profesionálním přístupem, což způsobuje zbytečnou eskalaci problémů zejména v pokřivených mezilidských vztazích v orchestru,“ řekl zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

„Vyhlašujeme podporu symfonikům. V nejbližších dnech ohlásíme termín pro shromáždění, při kterém umožníme veřejnosti demonstrovat společně,“ dodal Jiří Kotek (Alternativa).