Kurýrky seniory informovaly o rizicích spojených s ochranou majetku a zdraví. „Osvěta je v tomto ohledu tím nejlepším řešením. I senioři si musejí uvědomit, že nejúčinnější ochranou proti řádění nejrůznějších podvodníků, zlodějů a násilníků je neustále si hlídat své nejbližší okolí,“ konstatovala Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarských policistů.

Právě pro policii jsou podle jejích slov podobné akce nejlepší zpětnou vazbou. „Lidé naši práci vnímali vesměs pozitivně,“ řekla k projektu Gudrun Jiravová, předsedkyně městské organizace důchodců, která se do preventivní akce rovněž aktivně zapojila. Díky její práci se podařilo vytvořit tým deseti kurýrek, které oslovovaly seniory ve svém okolí.

I když se kurýrky většinou setkávaly s pochopením, občas to mezi nimi a respondenty zaskřípalo. „Setkala jsem se například s tím, že si důchodce nechal poradit, ale odmítl vyplnit anketu, která byla součástí projektu,“ potvrdila jedna z kurýrek.

Právě odpovědi na anketní otázky přinesly podle Zdeňky Papežové řadu cenných poznatků. „Asi jedna třetina lidí odpověděla v anketních otázkách, které jsme dosud zpracovali, že se už setkala s podvodníky. Alarmující je fakt, že řada z nich otevřela takovým lidem dveře, aniž by se přesvědčila, kdo je za nimi,“ nastínila Papežová dílčí výsledky průzkumu.

Do něj se zapojili vesměs lidé ve věku 71 a více let. „Někteří chtěli, abychom místo informačních letáků rozdávali například pepřové spreje,“ podělila se jedna z kurýrek se svými zkušenostmi. „Takovými prostředky bohužel zatím nedisponujeme,“ reagovala Papežová. Navíc kasry mohou být v rukou nezkušených seniorů i nebezpečné. „Hrozí riziko, že si jimi lidé ublíží,“ vysvětlila mluvčí.

Jednou z variant osobní ochrany mohou být i malé alarmy, které před nedávnem rozdávali strážníci karlovarské městské policie. „Osvěta ale zůstává nedílnou součástí preventivní práce. Skutečné příběhy lidí, kteří se stali oběťmi zločinců, jasně dokazují, že je potřebná,“ upozornila Papežová.

Představy o tom, že jsou zloději a podvodníci lidmi, kteří by „fasovali“ kriminál už za svůj obličej, je podle Papežové scestná. „Naopak. Působí velice sympatickým a věrohodným dojmem. Mají vysokou sociální inteligenci, jsou výřeční… O to ale mohou být nebezpečnější,“ varovala důvěřivé seniory karlovarská policejní mluvčí.