Ale v unikátním betlému abertamského řezbáře Jiřího Laina si řada významných anglických historických i literárních postav doslova podává ruce. Kvůli manželčině zálibě v anglické historii se řezbář už před řadou let rozhodl vytvořit nevšední betlém, kde tradiční rodiště Ježíše Krista nahrazuje Londýn v podobě, jakou měl před ničivým požárem v roce 1666.

„Svatá rodina a tři králové samozřejmě zůstali zachováni. Betlém jsem ale pak zaplnil řadou figurek z anglické historie a literatury,“ tvrdí autor díla.

Po „stavební“ stránce je betlém hotový. V pozadí se tyčí budovy od Towerského mostu až po Westminsterské opatství v podobě, která je známá už jenom z dobových obrázků. A tak už Jiří Lain jenom zaplňuje scenérii novými a novými figurami. Letos přibyli už zmiňovaný Darwin s kardinálem Wolseyem, Mr. Higgins s Lízou Doolitle z muzikálu My Fair Lady a tradiční anglický Beefeater. „Kvůli jeho podobě jsem si musel koupit lahev stejnojmenného ginu,“ prozrazuje řezbář.

„Londýnský“ betlém ovšem není jediným netradičním, který Jiří Lain vytvořil. Na zakázku vyrobil také betlém, v němž jako základ použil scenérii Prahy. „Vycházel jsem z rytiny Staroměstského náměstí z roku 1743, která zachycuje korunovaci Marie Terezie,“ vysvětluje Lain.

I toto dílo rok co rok „zásobuje“ novými figurami. Letos jich bylo deset. Je mezi nimi i pan Brouček v rozhovoru s Jankem od Zvonu, scéna vystřižená z knihy Svatopluka Čecha o ´výletu´ pana Broučka do XV. století.

„Je těžké najít k podobným betlémům postavy, jejichž podoba je natolik známá, aby byly rozpoznatelné hned na první pohled,“ dodává k netradiční zálibě autor.