Zlatou éru hornického města, která se datuje do třicátých let minulého století, připomene park v centru města postavený podle jeho podoby z této doby.

„V té době byla v parku v centru města kašna i socha nejsvětější trojice. Ta se sice nedochovala, respektive do dnešních dnů vydržel pouze podstavec, ale uděláme novou v modernějším pojetí. Výzdobu pak doplníme o bronzový reliéf Krušných hor,“ uvedl Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam.

Při přípravných pracích čekalo na Abertamské překvapení. Pod jedním ze stromů, které musely ustoupit plánované rekonstrukci náměstí, objevili tubus z roku 2004, který zde zakopal tehdejší ředitel lesnického učiliště. „Tubus doplníme o informace o rekonstrukci náměstí, a uložíme jej zpět do země,“ řekl abertamský starosta.

Práce na rekonstrukci náměstí se neobjedou bez komplikací. Ty by podle ale Lakatošových neměly být zásadního charakteru. „V okamžiku, kdy se rekonstrukce dotkne hlavní silnice, budeme muset částečně omezit provoz. Zhorší se tak průjezdnost městem, ale s úplnou uzavírkou silnice nepočítáme,“ vysvětlil starosta.

Projekt znovuoživení abertamského náměstí přijde na 53 miliony korun. Abertamy z této částky zaplatí přibližně tři miliony, o zbytek se podělí kraj s Evropskou unií, která nese 90 procent nákladů. Náměstí by se v nové podobě mělo zaskvět v lednu roku 2011.