„Lidem bez domova poskytujeme noclehárnu, kde je zhruba 18 lůžek a azylový dům. Azylový dům je určen pro dlouhodobější ubytování. O noclehárnu je v tomto zimním období velký zájem. Bezdomovci je přístupná od 19.00 hodin. Je tu pro ně připravena sprcha, sociální poradenství a samozřejmě se zde mohou vyspat, což je cílem. Noclehárnu musí opustit do sedmé hodiny ranní. Při odchodu dostane ještě malou svačinku,“ uvedl Robert Jiruše, ředitel karlovarské Armády spásy.

Cena noclehárny je 35 korun za jednu noc a neni určena každému, jak si lidé často mylně myslí.

„Noclehárna je určena lidem ve věku od 18 do 65 let, jejichž základní podmínky pro život jsou silně narušeny. Naopak vstup do ní mají zakázaný bezdomovci, kteří jsou opilí, agresivní či pod vlivem drog. Podmínky pro ubytování jsou tedy přísné a noclehárna je určena převážně lidem bez finančního přijmu,“ doplnil ředitel.

Bezdomovci se shodují, že v mrazivém počasí je pro ně Armáda spásy jediným místem, kde mohou momentálně prožít noc bez strachu.

„V létě není problém přespat někde venku, jelikož je teplo a neni se tedy čeho bát. V tomto počasí, kdy je v noci někdy i minus patnáct stupňu pod nulou to nejde. V takové zimě jde kolikrát i o život,“ řekl Roman, bezdomovec z Karlových Varů.

Pro lidi bez domova, kteří většinou nemají žádný finanční přijem je mnohdy i částka 35 korun vysoká.

„Žádné peníze od úřadu nedostávám, jelikož již nějakou dobu nepracuji, tak nemam nárok. Musel bych si odpracovat pár měsíců, abych opět nějaké peníze dostával. Ale když někam přijdu žádat o práci, tak si asi dokážete představit, jak na mě lidé koukají a jaké mam šance na přijetí. Někdy nějaké peníze dostanu na ulici a občas si nějaké drobné přivydělám když zametám u pár stánků. Ty pak využiji na zaplacení noclehu,“ dodal Roman.

Bohužel pro bezdomovce se počasí nemá ani v nejbližších dnech zlepšit.