Počet cizinců, kteří trvale žijí v Karlových Varech, rok od roku narůstá. K 17. říjnu tak v lázeňském městě bylo hlášeno už 4 527 lidí jiné než české národnosti. Největší podíl z nich připadá na obyvatele bývalého Sovětského svazu, konkrétně z Ruska. Právě oni zásadním způsobem ovlivňují chod krajského města, a to nejen po stránce kultury či architektury, ale především mají velký dopad na ekonomiku.

„Už jsme si postupem času zvykli na to, že byty se v Karlových Varech prodávají hlavně pod azbukou psanými inzeráty, ale že se tu budou nabízet obchody na prodej jen v ruštině, to už je síla. A co teprve ty městské autobusy s inzeráty v azbuce, které teď jezdí po městě,“ rozčiloval se Karel Macháček, který na tyto dva případy přišel upozornit redakci Deníku.

Dopravní podnik, který v Karlových Varech provozuje městskou hromadnou dopravu, skutečně nasadil na své trasy dva autobusy, na nichž je reklama v azbuce.

„Text inzerátu je ale i v češtině. O jakou reklamu se konkrétně jedná, nevím. Bylo to přání zákazníka amy ho akceptovali. Pro nás je přísun peněz z reklamy důležitý, šetříme tak peníze cestujících i města,“ reagoval ředitel dopravního podniku Pavel Bohánek.

Peníze, to je právě jeden z aspektů, který z Rusů dělá zajímavé partnery pro obchodní jednání.

Například realitní makléř Ivan Žikeš už před časem pro Deník uvedl, že Rusové zdeformovali ceny nemovitostí na Karlovarsku, když za byt v lázeňském území jsou ochotni zaplatit i více než pět milionů korun, částky bývají ale i mnohem vyšší.

Obchod na prodej v azbuce, který se nachází na Zámeckém Vrchu, je ale přece jen stále výjimkou. „Obchod má rozlohu třicet metrů čtverečních. Cena je tři sta tisíc euro,“ informoval muž, který se ozval v telefonu, jenž je zveřejněný v inzerátu na prodej obchodu v novém domě na Zámeckém Vrchu. Cena malého obchůdku mimo pěší zónu tak činí 7,5 milionu korun. A mohou se o něj ucházet i Češi, když je inzerát pouze v azbuce? „Můžou. Inzerát sem dávala paní majitelka. Nevím, proč je jen v ruštině,“ reagoval česky hovořící muž se silným ruským přízvukem.

Za tyto peníze lze například pořídit téměř šedesátimetrový nový byt v Savojských Alpách včetně garáže. Cena bez DPH činí 240 tisíc euro. Za 135 tisíc euro si zájemce může koupit konkrétně pětipokojový dům na Azorských ostrovech s výhledem na moře.

Ze stoupajícího počtu cizinců, kde velká část připadá na Rusy, však vedení města obavy nemá, naopak. „Počet cizinců je nesmírně zajímavý. Město by s touto statistikou už mělo pracovat. Je to velmi zajímavé číslo,“ pochvaloval si například náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD).