Šest. Z toho pět mužů a jedna žena. Ti všichni se budou ucházet o přízeň voličů na Karlovarsku v podzimních volbách do Senátu. A nuda to rozhodně nebude.

Do horní komory parlamentu míří známá jména. Za občanské demokraty exhejtman Josef Pavel, za sociální demokracii bývalý senátor za Sokolovsko Jiří Vyvadil, komunisté podruhé postavili Jaroslava Borku, nyní náměstka hejtmana Karlovarského kraje, TOP 09 sice stále nemá jasno, ale jedním z možných kandidátů by mohl být současný senátor Jan Horník a Věci veřejné do boje o Senát vysílají manažera a podnikatele Františka Weisse.

Do letošní volby o Senát zasáhne také žena. Za Suverenitu kandiduje lékařka Věra Procházková, a jak ona tvrdí, pokud chtějí lidé změnu, pak mají volit ženu.

Suverénní Suverenita

Suverenita Jany Bobošíkové si v parlamentních volbách na Karlovarsku nevedla vůbec špatně. Získala 4,85 procenta hlasů a laťku nyní nastavuje ještě výše. „Měli jsme relativní úspěch. Znovu chceme oslovit hlavně ženy, vždyť žijeme ve století žen. Tvoří přes padesát procent populace,“ uvedla kandidátka na senátora za tuto stranu, lékařka Věra Procházková. Ta za Suverenitu kandidovala už do parlamentních voleb, ale jak tvrdí, senátorské volby jí sedí víc.

Pokud by se do Senátu dostala, chtěla by se věnovat kontrole zákonů o zdravotnictví. „Senát je pojistkou proti tomu, co někdy parlament provádí. Právě proto jsem do voleb vůbec šla. Byla jsem naštvaná kvůli tomu, co se děje,“ vysvětlila Věra Procházková. Ta mimo svou lékařskou praxi vykonává funkci předsedy lékařské komise Autoklubu a je nominovaná do Lékařské komise motocyklové mezinárodní federace.

ODS: širší záběr

Kandidátem za ODS do Senátu je Josef Pavel, bývalý primátor, hejtman a současný generální ředitel hotelu Thermal.

„Myslím si, že v Senátu bych mohl zúročit dvanáctiletou práci v politice. Cizí mi není veřejná správa ani regionální rozvoj a nejblíže mám k oblasti cestovního ruchu,“ vysvětluje Pavel.

Podle něj není úloha Senátu pouze legislativní, ale je také o tom, jaký má respekt. „Jde o širší záběr, toto politické hřiště je daleko širší. A to směrem k regionu a městu, v nichž může senátor ovlivňovat řadu věcí,“ uvedl Josef Pavel.

Ten se téměř se všemi svými protikandidáty dobře zná. „Dobře znám Věru Procházkovou. Dokud byla ředitelkou sokolovské nemocnice, tak to tam šlapalo. Pak ji hejtman Novotný nechal vyhodit a nemocnice je na kolenou. Neznám pouze Františka Weisse,“ dodal Pavel.

ČSSD s Vyvadilem

Jiří Vyvadil, kandidát na senátora za ČSSD, musel nejprve urputně zabojovat, aby kandidátem vůbec byl. Senátorem za Karlovarsko by se rád stal i bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kohout a bývalý zastupitel Eduard Janisch. Jiří Vyvadil už senátorem navíc byl. V letech 1996 až 2000 zastával tento post za Sokolovsko.

Dnes tvrdí, že porazí jak Josefa Pavla, tak senátora Jana Horníka, o němž prohlásil, že patrně zde nějaký senátor existuje, ale on nezná ani jeho tvář. „Karlovy Vary i Karlovarsko si v Praze zaslouží silné zastoupení, vždyť například lázeňské poplatky jsou léta naprosto nezměněné. ČSSD má navíc přesah, voliči v parlamentních volbách rozdali karty a teď začne válcovací mašinerie vládnoucí koalice. Ale voliči mají tendenci věci vyvažovat a od toho je Senát, aby zase tvrdě válcoval parlament,“ prohlásil Vyvadil.

Politickou dráhu podle svých slov nikdy nepřerušil. „Reálně jsem v politice vždy byl a ČSSD je v tomto okrese tou nejkonsolidovanější stranou,“ dodal.

KSČM: sázka na Borku

Jaroslav Borka, současný karlovarský zastupitel a náměstek hejtmana Karlovarského kraje, kandiduje na senátora už podruhé. Před šesti lety se pokusil tento post získat poprvé.

„Má reálnou naději být zvolen. Poprvé mu druhé kolo uteklo o desetinu procenta. Je to pro nás nejvhodnější kandidát,“ uvedl Josef Murčo, předseda okresního výboru KSČM. Podle něj komunisté postavili do senátních voleb politika, který má přehled o komunální a regionální politice a je důvěryhodný. „V parlamentních volbách Jaroslav Borka získal množství preferenčních hlasů. Kdyby zvítězil, počítáme s tím, že by byl pouze senátorem a na post krajského náměstka bychom hledali náhradu,“ dodal Murčo, podle nějž by senátor měl mimo jiné také pomoci regionu, za který byl zvolen.

VV: ne strana, ale osobnost

Za Věci veřejné bude o senátorský post usilovat manažer a podnikatel František Weiss. V politice není dlouho, pouhých čtrnáct měsíců. Karlovy Vary ale dobře zná, žil zde pětačtyřicet let.

„Nejsem zatím zkušeným politikem,“ přiznal upřímně a hned dodal, že to bude těžké. „V senátních volbách ale pro voliče nemusí být hlavní politická strana, ale osobnost, která kandiduje,“ uvedl.

František Weiss je nespokojen se stavem současných zákonů a nejvíce ho rozčiluje zneužívání sociálních dávek. „Zákon o sociální podpoře se zneužívá a o tuto změnu bych se chtěl zasadit,“ tvrdí.

Tajemná TOP 09

Jedna z nejpopulárnějších stran současnosti zatím nechce sdělit, koho do boje o Senát vyšle. Zatím se hovoří o současném senátorovi Janu Horníkovi, ale podle dobře informovaných zdrojů se TOP 09 ještě nerozhodla a stále jedná. Kromě Horníka ale další kandidátky Topka tají. Rozhodne se prý do konce července.