O co delší čas si dává karlovarský magistrát na uzavření správních řízení a inkasování pokut od stavebních firem, které porušily zákon, o to kratší dobu trvá stavbařům zbourat další objekty v památkově chráněné zóně města. Původní domy tak bez demoličních výměrů a patřičných povolení mizí z města téměř v přímém přenosu.

Příklad?

Domy Saxonia a Mantua na Jelením skoku, které stavbaři přestavují na lázeňský dům. Saxonia je už téměř srovnaná se zemí a ze soudního domu Mantua zbylo přízemí a první patro. Demoliční výměr firmě Tima, která je rekonstruuje, stavební úřad nevydal.

„Statický posudek konstatoval u objektu havarijní stav a vrchní část budovy bylo nutné rozebrat. Zhotovitel o všech krocích informoval stavební úřad. Dokonce bylo na čas nutné uzavřít zdejší komunikaci, protože si lidé stěžovali, že z domu odpadávají kusy omítky,“ uvedl Jakub Kaválek, mluvčí karlovarské radnice.

Pod statickým posudkem na dům Mantua, stejně jako na Saxonii, je kulaté razítko statika Petra Hampla. „My dům v žádném případě nedemolujeme. Od začátku jsme měli povolení na rozebrání dřevěného krovu s mansardou. Pak se ukázalo, že bude nutné rozebrat ještě patro pod ním. Mantua je ale v daleko lepším stavu než Saxonia,“ uvedl Petr Hampl.

Přesto stavbaře pokuta za Mantuu zřejmě nemine.

Rozsah prací na objektu totiž překročil závazné stanovisko památkářů a podle Kaválka se nyní zvažuje zahájení správního řízení. Přitom už za Saxonii hrozí firmě Tima pokuta až do výše sto tisíc korun.

Vedení firmy Tima, která domy na Jelením skoku opravuje, se k případu nevyjádřilo. Nikdo nebral telefon.

A co si o drastických zásazích v památkové zóně myslí představitelé radnice?

„Aktivní zasahování do výkonu státní správy, v tomto případě tedy stavebního úřadu, z mé pozice orgánu v samosprávném územním celku, není možné, je naopak zákonem vyloučeno. Musíme tedy hledat jiné cesty a aktivně se o to snažíme,“ uvedla primátorka Vlková (ODS).

Glosa: Vítejte v klubu, paní primátorko