Pátá část

Pro náčelníka byla čest uvítat ve své vesnici bělocha, vyprávěl nám o kmeni, jeho zvycích a životě v Kadúglí. Seznámil nás s velkou částí kmene Kadúglí, dospělí se usmívali a vítali nás, děti, pokud nebrečely strachem, jakéže bílé strašidlo to na ně kouká, sahaly si na naši kůži a vlasy. Jako při jiných slavnostech nechyběl tanec „Kambala“, kde muži tančí v dlouhých slaměných sukních, na hlavách mají připevněné kravské rohy a okolo kotníků zvonky ze starých plechovek, tančí do rytmu zpěvu místních žen, domorodci okolo tleskají, zpívají a radují se. Tedy měli by zpívat a tleskat, ale momentálně jsme narušovali běžnou rutinu, museli si nás tedy stále prohlížet. Ženy si oblíbily Andreu a její bílou kůži a už si štěbetaly, jak by se krásně vyjímala henna.

Takovou zkušenost jsme si ovšem nesměli nechat ujít. Ve městě jsme si ještě s novými přáteli dali lahodnou kávu a výtečné horké, sladké, kořeněné mléko a šli si odpočinout před dalším dlouhým dnem. Spánek při téměř 30°C moc hluboký není.

Ráno jako obvykle nás probudilo bouchání do plechu. To jen mladík za oslem na trakaři táhne cisternu plnou vody a nabízí ji po staveních. V poledne, dle domluvy, jsme přijeli do vesnice, ženy již přichystané. Andreu z hliněno-slaměné chatrče přivedli za zpěvu a tance, stejně tak jak probíhá posledních několik dní svobody nevěsty. Usadili ji do stínu košatého stromu na „angreb“ – dřevěná postel s lýkovým výpletem, seběhly se všechny zvědavé ženy a děti, takovou zajímavost si přeci nemohou nechat ujít. V jejich kmeni je hennou zdobená běloška! V běžném životě nemají muži na tento kávový ceremoniál přístup, René je jako jediný mužský a je to jen výjimečně. Na stole voněla káva, k občerstvení bylo připraveno čerstvé ovoce a na osvěžení v dalším horkém dni voda a kerkadah.

Typické svatební henna zdobení je svrchu od špiček prstů k předloktí a od chodidel přes oba kotníky na obou nohách směr do půli lýtek. Jak hodně, hustě a kam záleží na každé nevěstě. K předsvatebnímu ceremoniálu také patří různé zkrášlovací masky a saunování. Žena má být pro svého muže krásná, s hedvábnou kůží a nádherným zdobením. Pro jemnou kůži se ženy saunují. Zapálí dřevo zvané Taleh (druh akácie) speciální pro tyto účely. Sednou si pod velkou nejlépe kravskou kůži a nechají se tzv. udit. Kůže získá sametovou hebkost a barvu.

Andrea Kaucká a René Bauer