Škarohlídům, kteří si mysleli, že Josef Váňa je už pro dostihový sport jako žokej uzavřenou kapitolou, muselo jeho šesté vítězství na Velké pardubické přinést velký šok.

Váňa neskrýval nadšení ze svého vítězství, ale jako zkušený profesionál se okamžitě pustil, do další práce. Velmi si však pochvaloval přivítání, které mu po návratu přivítali lidé z Chyše, kde pravidelně trénuje. „Jsem rád, že mi to vyšlo. Poslední měsíce jsem opravdu hodně trénoval. Omezil jsem večírky a soustředil se na dostih. Cítil jsem se fyzicky hodně dobře, takže jsem věřil, že bych to mohl zvládnout,“ konstatoval s úsměvem Váňa.

Po Velké pardubické přišlo Váňovi opravdu hodně blahopřání. „Přivítání v Chyši mě moc potěšilo, na lidech bylo vidět, že mají z úspěchu radost. Zároveň mi přišla spousta zpráv na mobil, mailů a dalších blahopřání. To mi udělalo velkou radost, protože po zprávě, že nastupuji do závodu. na internetu kolovalo, že už na takový závod nemám,“ dodal šestinásobný vítěz Velké pardubické. „Oslavy byly fajn, protože jsem se potkal s mnoha přáteli s dostihového sportu a menší oslavu udělal i můj syn, ale v pondělí už musel do školy, takže nic velkého,“ doplnil žokej.

Pro žokejův podpis jel 500 kilometrů

Někteří lidé přijeli Váňovi do Chyše poblahopřát osobně i s velkých dálek. „Jsem z 500 kilometrů vzdálených Bolatic. Josefa znám spoustu let a Velkou pardubickou sleduji už padesát let. Ani jednu jsem jako návštěvník nevynechal. Přijel jsem si od Josefa nechat podepsat článek z jedněch novin, aby mi chlapi u nás v hospodě věřili, že ho znám. Vítězství jsem mu moc přál, sleduji ho už od dob, kdy jezdil na legendárním Železníkovi,“ konstatoval Helmut Schmuch z Bolatic.

Váňa u dostihového sportu zůstane

Josef Váňa nepopírá, že u dostihového sportu zústane i přesto, že za týden oslaví padesáté sedmé narozeniny. „Čeká mě operace páteře, ale minimálně jako profesionální trenér bych se chtěl koním věnovat i nadále. Manželka už mi však radí, abych aktivně nezávodil, tak uvažuji, že s tím skončím. Všechno ukáže čas a zdraví,“ dodal Váňa.

Váňova slova potvrdila jeho manželka Pavla. „Myslím, že by s dostihy měl skončit na vrcholu, tak si ho lidé budou pamatovat jako krále tohoto sportu. Ale radost samozřejmě mám velkou,“ uvedla Pavla Váňová.