Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čí bude krajská nemocnice?

Karlovy Vary — Zkrácené znění článku, který poprvé vyšel v Karlovarských novinách 9. listopadu 2005.

28.8.2008
SDÍLEJ:

Archivní snímek z krajského zastupitelstva, které projednávalo sloučení tří krajských nemocnic.Foto: Foto Jana Šteinerová

Podle návrhu krajských radních bude základní kapitál nové akciové společnosti činit 22 milionů korun. Akcie na majitele budou rozděleny na 22 kusů, jedna v hodnotě milionu.

Krajské zastupitele čeká 15. listopadu těžké jednání. Musejí rozhodnout o návrhu Stanov společnosti Nemocnice Karlovy Vary, a.s. Ta vznikne ze současné karlovarské nemocnice k 1. lednu příštího roku a v červnu se sloučí s chebskou a sokolovskou nemocnicí.

Pochybné akcie

Už nyní se někteří politici bouří proti zvolenému německému modelu, podle něhož bude mít dozorčí rada krajské nemocnice větší pravomoci než představenstvo. Největší protesty ale vyvolal záměr vydat 22 akcií, jednu v hodnotě milionu korun, na majitele. „Pokud zvolili radní tuto metodu, pak ten, kdo bude akcii vlastnit, je oprávněn se účastnit valné hromady a jednat za nemocnici. Ve Francii se taková akciová společnost nazývá anonymní. Je úplně jedno, že akcie jsou vydány na majitele, tedy na Karlovarský kraj. Rozhodující je to, kdo bude mít akcii v ruce,“ vysvětlil rizika akcie na majitele právník Radan Večerka.

Kdo bude vlastnit akcie?

Kde budou akcie uloženy nebo kdo je bude mít fyzicky v ruce, to Josef Bernátek, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Karlovarského kraje, sdělit odmítl. „To vám neřeknu,“ uvedl.

Ani mluvčí krajského úřadu Marek Nečekal nechtěl otázky ohledně akcií zodpovědět. „Stanovy ještě neschválili zastupitelé. Odkud jste ale informace o stanovách vzali? To máte své informátory?“ podivoval se Nečekal.

Rovněž hejtmanův náměstek Petr Horký otázku nedokázal zodpovědět. „Do nové akciové společnosti vkládáme majetek současné karlovarské nemocnice, s.r.o., který k dnešnímu dni činí dvacet dva milionů devět set sedm tisíc korun. V červnu do ní vložíme i movitý majetek chebské a sokolovské nemocnice. Stoprocentním vlastníkem je Karlovarský kraj, proto majitelem akcií bude kraj, a budou neobchodovatelné. Kdo je bude fyzicky vlastnit, to nevím,“ uvedl Horký.

Dozorčí rada bude mít velké pravomoce

Nová společnost se bude řídit podle obchodního zákoníku a rozhodování představenstva o úvěru nebo půjčce je omezeno částkou deseti milionů korun. Naopak šestičlenná dozorčí rada má zvýšené pravomoci a může o půjčce či úvěru rozhodovat do výše nad deset milionů. Valná hromada, kterou tvoří rada kraje, bude rozhodovat o nemovitém majetku nemocnic. Josef Pavel, Petr Horký a Jiří Mutinský, kteří jsou navrženi do dozorčí rady, získají nad nemocnicemi obrovské pravomoci. Patnáct ze sedmnácti primářů karlovarské nemocnice s fúzí tří bývalých okresních nemocnic nesouhlasí.

Primáři: je to nesmysl

Patnáct ze sedmnácti primářů karlovarské nemocnice s fúzí třech bývalých okresních nemocnic nesouhlasí. „Oficiálně nevíme nic. Je to bizarní postup, protože v nové akciové společnosti figurují lidé, kteří je vlastně zakládají. Získají tak jednu z největších společností v kraji, která má obrat miliardu 200 tisíc korun. Budou rozhodovat o lécích, o přístrojích, o materiálu, o finančních prostředcích. Sloučení tří nemocnic je podle mne nesmysl,“ uvedl Roman Brázdil, primář ARO.

Ministerstvo si na transformaci posvítí

Na Ministerstvu zdravotnictví byli postupem Karlovarského kraje zaskočeni. „Kauzou transformace krajské nemocnice Karlovy Vary se budeme podrobně zabývat a urychleně budeme o našich závěrech informovat i tisk,“ uvedl vedoucí odboru tiskového oddělení.

Ivana Kalinová, Jana Šteinerová

28.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na tržiště přijedou farmáři

Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení