Po Karlových Varech, kde se v neděli 9. srpna dopoledne uskutečnilo poslední představení, zamíří do Sokolova, Chebu a Mariánských Lázní. Ředitel cirkusu Jaromír Joo má na Karlovarsko vřelé vzpomínky. „Před osmačtyřiceti lety jsem s otcem poprvé vystupoval právě v Karlových Varech ve varieté Orfeus. Chodil jsem zde i do první třídy. Dodnes si vzpomínám, že nám učitelka předčítala z knížky Kubula a Kuba Kubikula,“ vzpomíná principál.

Jak se žije cirkusákům v době ekonomické krize?
Kvalitních cirkusů, mezi něž počítám i ten náš, které se zapsaly do povědomí diváků, se krize nedotkla vůbec. Naopak. Paradoxně máme stále větší návštěvnost. Všechno je bezesporu dané skladbou programu. Když nabídnete něco nového, lidé rádi přijdou.

Co nabízíte vy?
Cirkus se musí vyvíjet. Musí jít, jak se říká, s dobou. A tak jsou součástí programu nejen klasická artistická vystoupení a ukázky krocení zvířat, ale také balet, pohádka, mlhy, bublinky… Vše pochopitelně “napasované“ na potřeby a zaměření cirkusu. Po smrti zpěváka Michaela Jacksona jsme například do programu zařadili artistické vystoupení na jeho hudbu. Mimochodem: jeden z našich artistů vystupoval v německém cirkusu právě pro Jacksona.

Váš cirkus znají diváci nejenom v České republice, ale i v zahraničí…
Letos v zimě se chystáme do Číny a Hongkongu. Jsou to spíše artistická vystoupení, zvířata s sebou na tak dlouhé štreky nebereme. Do Číny jedeme s vystoupením, které vzniklo právě tam. Lákadlem pro Číňany je fakt, že jsme vystupovali v Las Vegas. A kdo se tím z Česka může pochlubit? Karel Gott a my…
Vystoupeními v zahraničí si zároveň plním své cestovatelské sny. Můj americký agent je například celý vedle z toho, že si do smlouvy dávám výlety po místních pamětihodnostech. A tak se chci podívat například na Velkou čínskou zeď. Máme hodně nabídek i z Evropy, ale dáváme přednost exotice.

Vaše umění se dostalo dokonce až na stránky Guinnessovy knihy rekordů. Kolik zápisů v ní máte? Dva?
(Po chvilce přemýšlení) Asi pět. Strkání hlavy do tlamy tygra, pobyt v kleci s leopardem, pobyt v kleci s leopardem a pumami, pobyt v kleci se čtyřmi tygry a přeskok pumy z koně na koně. Takovým mým závazkem je jeden zápis ročně.

Pak tedy určitě chystáte něco i na letošní rok?
V Plzni chystám novou akci s osmi našimi malými tygříky. V líhni mám padesát vajec krajty mřížkované. Když se podaří je odchovat, pokusím se o zápis i s nimi. Pobyt v uzavřeném prostoru se zvířaty je perfektní relax.

Možná perfektní, ale přesto životu nebezpečný. Nemáte strach z toho, že každý takový pokus může být i pokusem posledním?
Prakticky celý život balancuji na ostří nože. Všechny riskantní věci v cirkusu dělám sám. Vyjdu z klece s tygry a jdu ke krokodýlům, abych jim nasadil náhubky. Když zvířata sežerou mě, je to jen můj problém.
Když by ale sežrala někoho ze zaměstnanců, byl by to průšvih. Například včera na mě dvakrát zaútočil leopard… Zvířata se do jisté míry dají ochočit. Vždy v nich ale může převládnout přirozený instinkt. A s tím musí člověk počítat.

V souvislosti s vašimi kousky mě napadá otázka: jak vysoké máte životní pojištění?
S tím byl trochu problém. V Česku mě nikdo pojistit nechtěl, takže jsem nakonec pojištěný v USA. Ale ještě ani jednou jsem pojistku nevyužil. Vždy na to zapomenu…