Pokud budou karlovarští zastupitelé souhlasit, jejich novým vlastníkem se stane Karlovarský kraj.

Přitom památkově nesmírně cenné lázně nechaly postavit právě Karlovy Vary.

Lázně byly vybudovány v roce 1895 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera a město za ně zaplatilo milion zlatých.

Karlovarský kraj si je od města včetně pozemků a historického mobiliáře kupuje za šest a půl milionů korun a hodlá v nich vybudovat krajské muzeum.

Ne všichni zastupitelé s prodejem, který navrhuje kolaice ODS a ČSSD, souhlasí. Proti jsou například komunisté. „Večer ještě zasedne náš poslanecký klub a já navrhuji, abychom pro takto navržený prodej, tedy za jedno procento z odhadní ceny včetně prodeje uměleckých předmětů, nehlasovali,“ uvedl včera Josef Murčo, předseda klubu KSČM.

Proti je také zastupitel Jiří Kotek (SNK/ED). „V žádném případě to nepodpořím. Je to jenom politická majetková machinace,“ uvedl Kotek.

Karlovarský kraj se kvůli opravě Císařských lázní hodlá ucházet o peníze z fondů Evropské unie. Ve smlouvě se kraj zavázal, že do jejich opravy vloží 725 milionů korun.

„Pokud se nám to nepodaří, pak objekt vrátíme zpět městu,“ uvedl hejtman Josef Pavel (ODS).

Fakt, že město hodlá prodat Císařské lázně přímému zájemci, se nelíbí ani Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten radnici písemně upozornil, že v případě komerčního využití objektu by se mohlo jednat o veřejnou podporu. A právě to zakazují normy Evropské unie.

„V případě, že bychom ze Zanderova sálu nemohli udělat stylovou kavárnu, pak zde lze vybudovat čítárnu. S balneologickou knihovnou v Císařských lázních stejně počítáme,“ uvedl hejtman.

Karlovarský kraj už má k dispozici kompletní studii revitalizace objektu.

Podle primátorky Veroniky Vlkové (ODS) nebude v případě dnešního prodeje lázní ohrožen ani pronájem lázní filmovému festivalu, který je využívá pro doprovodné akce.

„V době, kdy se bude festival konat, bude probíhat vkladové řízení a oficiálním vlastníkem tak stále bude město,“ uvedla Vlková.