Den před zasedáním dalovického zastupitelstva, které se konalo uplynulý čtvrtek, už starostka Monika Brabcová tušila, že bude odvolána. Přesto nedala na radu některých kolegů a ortel si šla vyslechnout osobně. „Chtěla jsem, aby mi to řekli z očí do očí,“ uvedla Monika Brabcová v pondělí, kdy opouštěla pracovnu starosty dalovického obecního úřadu.

Proti dalšímu setrvání starostky Brabcové ve funkci se postavili čtyři ze sedmi zastupitelů Dalovic. Důvod? Starostka Brabcová, která do dalovického zastupitelstva kandidovala za Stranu pro sportovní a kulturní rozvoj, údajně nedodržovala zákon o obcích a nehospodárně nakládala se svěřenými prostředky.

„Měli jsme rozdílný pohled na fungování obecního úřadu,“ uvedl Lukáš Kolovrátek (nezávislý za ODS), předseda finančního výboru.

Místostarosta Gustav Hošťálek (ODS), který údajně odvolání starostky inicioval, v pondělí 8. března nebral telefon. „V tuto chvíli se s ním není možné spojit,“ sdělila nám žena, která vzala jeho mobil.

Exstarostka Brabcová s důvody, kvůli nimž byla odvolána, nesouhlasí. „Počkám, až mi to přijde písemně a budu se bránit. Měli jsme na obecním úřadu několik kontrol z kraje, naposledy i z Ministerstva vnitra a žádná neshledala pochybení,“ uvedla starostka. Podle ní bylo vše předem domluvené. „To je ale můj osobní názor. Členem dalovického zastupitelstva zůstávám i nadále a budu kandidovat i do komunálních voleb na podzim,“ zdůraznila.

Starostku podpořili i námi oslovení lidé z Dalovic. „Nebyla vůbec špatná. Podle mě je to sprosté,“ uvedla jedna z místních žen.

Dalovice nyní řídí místostarostové Hošťálek a Kolovrátek. „Máme zájem na tom, aby nový starosta byl zvolen co nejdříve, pravěpodobně to bude na příštím jednání zastupitelstva začátekm dubna,“ uvedl Kolovrátek.