V karlovarské transfuzní stanici se včera sešli dárci krve, kteří získali stříbrné a zlaté plakety. Většina z nich přiznala, že zatím s dárcovstvím krve končit nehodlají.

„Stříbrné plakety se udělují za dvacet bezpříspěvkových odběrů a zlaté za čtyřicet. Moc jim všem děkujeme, protože dárců krve není nikdy dost. Tito lidé si skutečně zaslouží uznání, protože pomáhají a nemyslí pouze na sebe,“ poznamenala Věra Sládková, oblastní ředitelka Českého Červeného kříže v Karlových Varech.

Podle ní se mezi dárci začínají postupně objevovat také mladší lidé. „Je to příjemné, protože skutečně mladších dárců přibývá, což je určitě velmi dobře. Možná je to i tím, že si lidé začínají ještě více uvědomovat potřebu této pomoci,“ dodala Sládková.

Jedním z oceněných dárců byl také Karlovarák Martin Mokrý, který už chodí darovat krev deset let. „Začal jsem před deseti lety, když mi bylo osmnáct let. Měl jsem úraz, při kterém mi museli dát krev, tak jsem chtěl tuto pomoc nějak vrátit a oplatit. Také se mi líbí i některé výhody například u zaměstnavatelů, ale hlavní je u mě chuť pomáhat,“ zavzpomínal novopečený držitel stříbrné plakety. „Chodím darovat krev třikrát ročně už deset let a rozhodně s tím nemám zatím v plánu končit,“ dodal Mokrý.

Podle Libuše Pipkové, pracovnice transfuzní stanice, musejí noví dárci splňovat nejrůznější podmínky. „Věk musí být nad osmnáct let a váha nad padesát kilogramů. Dále musí mít člověk, který chce darovat krev, také potvrzení od svého lékaře. Poté se zde dělá kontrolní krevní obraz, aby se zjistilo, zda je vše v pořádku a zájemce se může stát dárcem,“ vysvětlila pracovnice z karlovarské transfuzní stanice.