VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I přes nepřízeň počasí pracovali lidé z Dobré Vody na úpravě obce

Toužim, Dobrá Voda – Šedesát obyvatel Dobré Vody u Toužimi se v sobotu 18. července i přes nepřízeň počasí sešlo již na třetí veřejné brigádě.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Eva Haunerová

I tentokrát lidé společně pracovali od rána do odpoledne na úpravě tří veřejných prostranství v obci tak, jak si to spolu s architektkou naplánovali během dvou jarních setkání. Místní obyvatelé ve spolupráci s občanským sdružením Český západ mají do podzimu naplánovány ještě další tři společné brigády. Poté výsledky své půlroční práce představí veřejnosti na slavnostním otevření všech upravených míst.

Občanské sdružení Český západ začalo práci na úpravě Dobré Vody organizovat již koncem roku 2008. V Dobré Vodě je dominantou obce panelový dům, kde žije osmdesátičlenná převážně romská komunita. Kromě ní žije v obci asi deset stálých obyvatel a zbytek domů patří chalupářům. Na jaře se ve spolupráci s místními obyvateli nejprve vybrala tři prostranství, která potřebovala největší péči. Poté se Dobrovodští dohodli, jak tato místa mají v budoucnu vypadat, a pustili se společně do práce. Změny k lepšímu se má nyní dočkat místo u křížku na okraji obce, okolí studny i prostranství před panelovým domem.

„Na třetí brigádě se nám nevydařilo příliš počasí, poprchávalo už od rána a před polednem déšť ještě zesílil. Přesto lidé neodešli domů a pokračovali v práci,“ chválí nasazení brigádníků Jana Kosová, výkonná ředitelka občanského sdružení Český západ.

Tentokrát se přesívala zemina pro nové trávníky před panelovým domem, stavěla se suchá zídka z kamenů v prostoru u křížku nebo se kopaly základy pro stavbu altánu. Početná skupina mužů nakládala a vozila stavební kámen. „Odpoledne se dalo pracovat už jen pod střechou, a tak jsme ošetřovali střešní tašky ochranným nátěrem nebo natírali dřevo na stavbu altánu. I když jsme skončili kvůli dešti o necelé dvě hodiny dříve, než bylo v plánu, myslím, že brigáda byla úspěšná. Zapojilo se mnoho dětí a žen a pomoci nám přišli i lidé, kteří v Dobré Vodě ani nežijí,“ shrnuje Jana Kosová.

Další společná brigáda se uskuteční v sobotu 29. srpna.

Projekt „Společně v Dobré Vodě“, jehož cílem je pomoci lidem zlepšovat místo, kde žijí, finančně podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA.

Partnery projektu se stalo město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a někteří další. Více informací o projektu i možnostech jeho finanční nebo materiální podpory mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě.

Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v České republice.

Eva Haunerová

22.7.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení