V Dražově, který spadá pod Stanovice, je vše už připraveno pro stavbu tolik očekávaného vodovodu. Zahájení prací závisí podle technického náměstka ředitele Vodáren a kanalizací Karlovy Vary (VaK) Zdeňka Frčka nyní už jen na jednom – na financích. Obec totiž požádala na tuto investici o dotaci Ministerstvo zemědělství a Karlovarský kraj.

„Akce je rozdělena do dvou etap. V té první dojde na stavbu přivaděče, v druhé pak k samotným rozvodům přímo v Dražově,“ vysvětlil Frček.

Jak doplnil, obě dvě etapy už mají své zhotovitele, kteří vzešli z výběrového řízení, a na akci je vydáno už i stavební povolení.

Mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková doplnila, že žádost Stanovic byla zařazena mezi ty, kterými se vedení kraje zabývá. „O tom, zda Stanovice dostanou na vodovod dotaci a v jaké výši, bude rozhodovat 18. června krajské zastupitelstvo, které bude volit mezi dvěma variantami řešení. V nich je návrh výše příspěvku,“ uvedla mluvčí.

Dražov, kde žije 116 lidí, přitom leží jen 300 metrů od Stanovic, v jejichž těsném sousedství se nachází nádrž s pitnou vodou, kterou využívá většina Karlovarska. Místní tak byli odkázáni pouze na tři obecní studny. Výstavbu vodovodu do Dražova už plánovalo bývalé vedení obce. Na tom současném tak bylo obnovit propadlé řízení.

Obě dvě etapy se podle starosty Stanovic Ladislava Kocourka mají vyšplhat k sedmi milionům korun. Jen přivaděč o délce 1,5 kilometru by měl stát čtyři miliony korun.