VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředník už podal trestní oznámení na dva zastupitele

Karlovy Vary — Podstatou sporu je žádost politika Kotka o poskytnutí informací o auditu Europae 2000.

19.8.2008
SDÍLEJ:

Před médii. Výsledky auditu na projekt Cultura 2000 vysvětloval Josef Bečvář, vedoucí vnitřního auditu magistrátu, i před médii. Moc toho neřekl. Údajně v něm jde o řadu osobních údajů.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Porušení tajemství dopravovaných zpráv. Kvůli tomu je nyní vyšetřován karlovarský zastupitel Jiří Kotek (SNK–ED), na něhož podal trestní oznámení Josef Bečvář, vedoucí odboru vnitřního auditu magistrátu. Tím, že Kotek zveřejnil svou korespondenci, v níž tohoto úředníka jako zastupitel žádal o poskytnutí informací o auditu na projekt Thermae Europae Cultura 2000, spáchal podle bývalého policisty Bečváře trestný čin.

Kotek požadované informace ani po písemných urgencích tehdy neobdržel, protože podle Bečváře audit projektu obsahuje celou řadu osobních údajů, které podléhají právní ochraně. Kotkovi nabídl, že si z auditu může udělat výpisky.

„Ve vašem zdůvodnění není žádný relevantní zákonný argument, který by vás opravňoval se mnou cvičit a nechávat mne listovat a činit si výpisky. Proto vaši nabídku pokládám za nestoudnou, ne–li drzou,“ odpověděl Bečvářovi Kotek.

Podle Jakuba Kaválka, mluvčího karlovarské radnice, podal Bečvář trestní oznámení na zastupitele Kotka jako soukromá osoba. „Je to jeho soukromá iniciativa a není možné úředníka krátit na jeho právech. Více se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl Kaválek. Stejného názoru je i úředník Bečvář. „Každý se může bránit podle Listiny základních práv a svobod. Přečtěte si článek 10. Podle tohoto znění má každý právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno,“ uvedl s upozorněním, že celý rozhovor si nahrává.

„Žádné jeho právo mu svými veřejnými aktivitami neupírám. Bráním se jeho nezákonným potížím a obstrukcím, které mi vytváří při odmítnutí poskytnutí podkladů pro mou práci zastupitele. Cítí–li se mnou poškozen, má to podat k soudu,“ uvedl Kotek.

Ačkoliv se celý spor točí kolem projektu Cultura 2000 a auditů, které chtěl Kotek vidět, Bečvář podal na zastupitele trestní oznámení kvůli něčemu zcela jinému. Důvodem pro něho byl e–mail, který Kotek zaslal Bečvářovi a následně ho dal Karlovarskému deníku k dispozici.

Redakce část Kotkova textu otiskla. A právě to se Bečvářovi nelíbilo.

V části, kterou redakce zveřejnila, se Kotek zmiňuje o drbech, které se o Bečvářovi říkají, konkrétně třeba o tom, že jeho posláním na radnici má být zametení stop za koaličními tunely.

Petr Prchal, právník Transparency International, která se zaobírá korupčním jednáním, konstatoval, že takové věci právě tato organizace kritizuje. „Chápeme to jako zastrašování a šikanu. Podle našeho názoru by se mohlo jednat i o zneužití postavení, aby nemohlo dojít k dostatečné veřejné kontrole,“ podotkl Prchal.

Zastupitel Kotek bojuje proti průtahům v poskytování informací karlovarskou radnicí už řadu měsíců. Materiály jsou podle něj jako pro opozičního zastupitele dostupné ale jen po velkých obtížích, průtazích a zdržování.

„Samozřejmě jsou úředníci, kteří jsou normální a poskytnou je hned. Je velmi málo těch, kteří činí problémy. To je pouze na odborech, které mají blíže k podezření z korupčních jevů,“ myslí si zastupitel. Ten zároveň nesouhlasí s postojem, který k Bečvářovu trestnímu oznámení zaujala karlovarská radnice.

„V žádném případě nemůže dělat magistrát mrtvého brouka! To si musí udělat vedení města na úřadu pořádek. Nelze oddělit výkon funkce vedoucího odboru od jeho aktivity, který čerpá výhradně z pracovních souvislostí,“ zdůraznil Kotek.

Opoziční zastupitel však není jediný, na kterého kvůli projektu Cultura 2000 podal Bečvář trestní oznámení. Vedle Kotka si policie předvolá i zastupitelku Moniku Makkiehovou (ODS), která na začátku května svolala tiskovou konferenci, kde zmínila nejen pochybnosti kolem tohoto projektu, ale navíc i zpochybnila Bečvářovu minulost. Zároveň také uvedla, že Bečvář jezdí do Prahy s jejími kolegy z ODS si lustrovat nepohodlné lidi. Vedoucí odboru auditu to tenkrát odmítl komentovat.

Bečvář kdysi působil jako náměstek šéfa protikorupční policie, ale po útěku miliardáře Radovana Krejčíře v této funkci skončil. On sám tvrdil, že odešel na základě své žádosti.

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) ale uvedl, že policejní ředitel tehdy rozhodl, že bude z postu náměstka odvolán.

Vedle Kotka a Makkiehové podal Bečvář trestní oznámení také na redaktorky Karlovarského deníku, které články o tomto úředníkovi připravily. Ty jsou doposud jedinými žurnalisty, které si policie předvolala, a to i přes to, že osobou Josefa Bečváře se zabývala i ostatní regionální média.

Projekt Cultura 2000 mezitím provází další skandály.

Protikorupční policie se jím začala zabývat poté, co jí bylo oznámeno podezření na možné machinace s veřejnými prostředky, z nichž část pochází z Bruselu. Vedení radnice samo zároveň podalo trestní oznámení na zastupitelku Makkiehovou. Vytýká jí, že uzavřela smlouvu mezi městem a společností Laverna Romana, ačkoliv na to neměla pravomoc. To zjistilo na základě auditu, který zpracoval právě Bečvář.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Jiří Kotek po výslechu

V pátek odpoledne jsem se dostavil na Policii v Karlových Varech. Byl jsem zde seznámen s podaným trestním oznámením na moji osobu. Skutečně ho podal pan Bečvář, úředník z karlovarského magistrátu, kterého si do funkce vedoucího kontroly a vnitřního auditu dosadili koaliční radní.

Související okolnosti vznikly tím, že když jsem se dožadoval dokumentů z magistrátu, vymyslel si pan Bečvář nesmyslné důvody, pro které mi je odmítal vydat. Jednalo se z jeho strany o nezákonné obstrukce. Jeho absurdní odmítnutí jsem samozřejmě zveřejnil jako většinu magistrátních absurdností. Pan Bečvář se tím cítí pomluven.

Dále odkazuji na citaci ze svého původního mailu, ve které jsem uvedl, že má domnělý poškozený uplatnit svá práva rovnou u soudu, nikoliv zatěžovat policii.

Jiří Kotek, zastupitel

Autor: Redakce

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení