K obstavení majetku města došlo na základě rozhodnutí karlovarského soudu, na který se obrátil Tomáš Pecina, právník a zmocněnec Kolečkových. Ten chtěl od stavebního úřadu vědět podrobnosti ohledně přestavby domu, v němž Kolečkovi žili. Pecina nebyl opakovaně spokojen, jak mu úředníci odpověděli. Proto si stěžoval i na krajském úřadě. Ten vloni stavebnímu úřadu nařídil, že informace musí poskytnout znovu. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, Pecina se nakonec obrátil na soud.

„Uvažujeme o žalobě na ochranu dobré pověsti města,“ uvedl Hauptmann s tím, že město zřejmě napadne nejen verdikt soudu, ale i rozhodnutí krajského úřadu.

V současnosti tak vedení města analyzuje zprávu od krajského úřadu.

„Kolegové z jiných měst už mi volali a doporučili nám, abychom se soudně bránili,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD).

Karlovarský primátor chce navíc prostřednictvím karlovarského hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) iniciovat změnu zákona o exekucích. „Je absurdní, že kvůli tomu, že jsme jen neposkytli znovu stejné informace v požadovaném termínu, aby se městu obstavil majetek v řádu miliard korun. Považuji to tak trochu za šikanu,“ konstatoval primátor Hauptmann.

Vedení města ve věci exekuce učinilo nápravu už v pondělí, kdy Pecinovi zaslalo potřebné dokumenty. „Zatím nevím, kdy majetek bude odblokován. Teď už je to jen na exekutorovi a soudu,“ poznamenal primátor s tím, že v tuto chvíli zatím není možné říci, zda ze stavebního úřadu skutečně někdo pochybil.

Podle náměstka Petra Keřky(ODS) se měli Kolečkovi na základě soudního rozhodnutí z bytu vystěhovat. „Pan Pecina měl především Kolečkovým zajistit ubytování. Proč si je nenastěhoval k sobě domů? Místo toho se na tomto případu chtěl jen zviditelnit,“ prohlásil Keřka.

„Výrok pana náměstka je pro mě komplimentem,“ reagoval na Keřkova slova včera Pecina. Ten jeho informace doplnil: „Soud sice rozhodl, že se manželé mají z bytu vystěhovat, ale pronajímatel, pan Orth, jim měl zajistit nové ubytování. Mělo se jednat o nájemní bydlení. On ale Kolečkovým nabízel jen byty k odkoupení či bez smlouvy.“

Marián Orth uvedl, že Kolečkovým nabízel náhradní bydlení, ti ho ale odmítli.