Zmocněnec manželů Kolečkových Tomáš Pecina se několik měsíců snaží získat z karlovarského stavebního úřadu zásadní materiály o rekonstrukci domu, v němž Kolečkovi žili.

Balík materiálů, který po zveřejnění problému s exekucí majetku odešel z karlovarského magistrátu už v pondělí, ale neobsahoval ty informace, které Pecina požadoval. Vedení radnice to až následně napravilo. Majetek města tak může být nyní odblokován.

Ve čtvrtek ráno ještě situace zdaleka nebyla ale tak růžová. „Obdržel jsem některé dokumenty, které jsem před tím ze stavebního úřadu nezískal. Spor s městem je ale vedený především kvůli tomu, že jsem opakovaně nedostal protokoly z kontrol na stavbě. Ty jsem neobdržel ani v balíku materiálů, který mi radnice zaslala tento týden,“ informoval ve čtvrtek ráno Pecina.

Roman Rokůsek, ředitel krajského úřadu, který opakovaně v minulosti nařídil stavebnímu úřadu, že Pecinovi musí poskytnout informace, o které žádá, a na základě jehož posledního verdiktu z loňského listopadu má vlastně město nyní obstavený majetek, o Pecinových problémech věděl.

„Sitauce je obtížná a my nechceme městu přidělávat ještě větší problémy. Stav se mění z hodiny na hodinu. Podle mých informací už pan Pecina požadované materiály dostal. Pokud se tak nestane, svolali bychom jednání, na němž bychom se sešli my, zástupci města a pen Pecina, abychom se konkrétně domluvili na tom, co vlastně pan Pecina požaduje,“ uvedl dnes dopoledne ředitel Rokůsek.

Mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál kolem čtvrtečního poledne měl už ale jiné informace. „S panem Pecinou už jsme dnes hovořili a potvrdil nám, že dostal vše, co potřeboval,“ upřesnil mluvčí.

Co se tedy konkrétně na radnici stalo? Ve středu je Pecina informoval o tom, že požadované dokumenty nemá. Problém začal ihned řešit tajemník radnice Jiří Vávra s ředitelem krajského úřadu Rokůskem. Ještě v ten den na základě toho tak odešly z magistrátu protokoly z kontrolních dnů. „Problém byl v tom, že u nás byly dokumenty označené jinak než protokoly,“ vysvětlil mluvčí Kopál.

„Ano, protokoly už mám. Obdržel jsem tak informace, které jsem doposud neměl a jež jsem požadoval. Můžu už tak dát podnět exekutorovi, aby majetek města odblokoval,“ konstatoval zmocněnec.

Ten už před tím ale nastínil scénář, který by zvolil, kdyby materiály nedostal. „Na radnici mi totiž tvrdili, že tyto protokoly neexistují. Já přitom z jiných materiálů věděl, že vypracovány byly. Vyřešení situace by bylo na exekutorovi — on by měl říci, zda se s takovou odpovědí radnice spokojí a majetek by odblokoval, a nebo zda bude v exekuci pokračovat,“ uvedl ještě dopoledne Pecina, který nevyloučil, že by se v případu zrušení exekuce znovu o pomoc obrátil na krajský úřad.

Primátor Werner Hauptmann (ODS) ve středu uvedl, že se bude snažit o změnu exekučního zákona, a to prostřednictvím krajského hejtmana Josefa Novotného (ČSSD). Obstavení městského majetku jen kvůli neposkytnutí informací totiž považuje za šikanu a za absurditu.

Tento postoj karlovarského primátora se ale nelíbí Jaroslavu Borkovi, karlovarskému zastupiteli a náměstku hejtmanovi (KSČM). „ Úvahu primátora města Karlovy Vary Hauptmana o tom, že město bude žalobou bránit ochranu své dobré pověsti považuji, mírně řečeno, za velmi špatný vtip,“ poznamenal Borka.

„Vzhledem k tomu, že kauzu manželů Kolečkových znám od samého počátku, vyjadřuji plnou podporu zmíněnému postupu. Nesouhlasím s iniciativou pana primátora, aby společně s hejtmanem Karlovarského kraje iniciovali změnu zákona o exekucích,“ dodal náměstek hejtmana Borka.