Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit nemocnice: Hrůza a děs

Karlovarský kraj — Šokující svědectví o hospodaření Karlovarské krajské nemocnice, a.s. (KKN), prokázal forenzní audit. AKTUALIZACE: Kompletní audiozáznam z tiskové konference hejtmana + archivní články z roku 2005 ke sloučení původních tří krajských nemocnic v jednu.

27.8.2008 57
SDÍLEJ:

Necítí odpovědnost. Hejtman Josef Pavel (ODS) a uvolněný radní pro zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS) za alarmující výsledky hospodaření KKN necítí žádnou odpovědnost.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Předražené nákupy léků, zkreslování účetnictví, porušení zákona o zakázkách, to vše odhalil forenzní audit Karlovarské krajské nemocnice. Kraj podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dokument nechal zpracovat Karlovarský kraj a audit, kromě ukončení smlouvy se společností Česká zdravotní, byl jednou z podnímek protestujících lékařů na přelomu letošního roku. Krize v KKN nakonec vyústila v demonstrace zdravotníků a odstoupení většiny primářů z jejich postů.

Audit odhalil šokující závěry

Audit prověřoval hospodaření karlovarské, chebské a sokolovské nemocnice v roce 2004 a KKN až do roku 2007. To, co auditoři odhalili, je šokujícím svědectvím.

„Byl porušován zákon o zadávání veřejných zakázek a výběrových řízení, odhalil střet zájmů, porušování etického kodexu zaměstnanců a zabýval se hospodařením se zdravotnickým materiálem a léky,“ uvedl hejtman Josef Pavel (ODS). Dodal, že zmizela podstatná část dokumentů z let 2004 až 2006. „Zřejmě na tom měl někdo zájem,“ řekl hejtman, podle něhož se v nemocnici zvyšovaly mzdy lékařů, jež jsou nyní vysoko nad celostátním průměrem. „V tom lámeme rekordy, zatímco zdravotní sestry maji platy podprůměrné,“ podotkl hejtman Pavel.

Hejtman je po alarmujících závěrech rozhodnut podat čtyři trestní oznámení na neznámého pachatele. „A to pro porušení zákona ze zkreslování údajů o stavu hospodaření, pro porušení pravidel v hospodářském styku, pro podezření z pletich při veřejné soutěži a pro porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ zdůraznil Pavel.

Hejtman zatím nechce komentovat odpovědnost konkrétních osob. „Pro nás je nyní prioritou stanovit harmonogram opatření. Ten bychom měli obdržet do 2. září. Pak se budeme bavit o odpovědnosti jednotlivých osob,“ uvedl Pavel.

Audit poukázal na pochybení managementu, který nastoupil pod vedením České zdravotní (ČZ), ale i chybu vedení, které v nemocnice působilo před nástupem této společnosti. Někteří lidé však v čele KKN zůstávají i nadále. Hejtman odmítl odpovědět, zda se ze špatných výsledků budou zpovídat i oni. „Trestně právní odpovědnost mají v prvé řadě před zákonem lidé z managementu, kterým to vyplývá ze zákona,“ odvětil.

„Výsledky auditu neznám, nikdo mě s nimi neseznámil a ani mi nenabídl, abych si audit mohl prostudovat. Nemůžu se proto vyjádřit, co je jeho obsahem,“ reagoval Jiří Štefan, současný ředitel karlovarské nemocnice, který tuto funkci zastával i před nástupem ČZ. „Nevím proto, za co bych měl nést odpovědnost. Domnívám se, že jsem nemocnici vedl správně a nejsem si vědom, že bych udělal něco špatně,“ dodal Štefan.

Hejtman necítí žádnou odpovědnost

Za to, co se stalo, hejtman, který byl zároveň členem dozorčí rady nemocnice, necítí žádnou odpovědnost. „Já mám před zákonem svědomí čisté. Dostávali jsme průběžné informace o stavu hospodaření i auditované uzávěrky. Nemám z toho ale nejlepší pocit. Česká zdravotní mě zklamala. Ale musím věřit lidem, s nimiž děláme. Dostávali jsme jiné informace a byli jsme uváděni v omyl,“ uvedl hejtman, který zároveň popřel, že by ČZ kraj neprodloužil smlouvu na nátlak lékařů.

Za působení České zdravotní narostl dluh KKN do výše 120 milionů korun. „V polovině roku 2007 jsme věděli, že se nemocnice propadá do dluhů a že tato společnost v nemocici skončí,“ dodal Pavel.

Krajští radní, kteří se s tristními závěry auditu už seznámili, uložili současnému managementu KKN zjednat okamžitou nápravu.

Jak uvedl náměstek Jan Zborník (ODS), představenstvu KKN už zadal úkol vyčíslit škody v letech 2004 až 2007, které vznikly v souvislosti zejména s nákupem léků a zdravotnického materiálu. „Tuto škodu budeme vymáhat všemi možnými prostředky,“ doplnil Zborník.

Jaký je objem této škody, však vedení kraje zatím neví.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Archivní články vydané v Karlovarských novinách v listopadu 2005, v době slučování tří krajských nemocnic v jednu:

Krajskou nemocnici bude řídit Česká zdravotní, a.s. (8. listopadu 2005)
Čí bude krajská nemocnice? (9. listopadu 2005)
Sloučení nemocnic zvedá vlnu vášní (12. listopadu 2005)
Fúze nemocnic: obavy a kritika nepomohly (16. listopadu 2005)

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 57
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení