Na konec ledna je u Krajského soudu v Plzni nařízeno pokračování v hlavním líčení s obžalovanými v rámci gangu Zádamských. Otázkou však zůstává, kolik svědků bude ochotno v této kauze nyní nakonec vypovídat.

Řada z obžalovaných nebude totiž k soudu převezena z vazebních věznic, protože už pět z dvanácti zadržených údajných členů gangu je podle informací Deníku v současné době na svobodě.

Deník v pátek 9. ledna informoval o tom, že Vrchní soud v Praze rozhodl tuto středu v žádostech o propuštění z vazby Roberta Šichmana a Aloise Wohldanna. Mluvčí soudu Jan Fořt nemohl sdělit, jaké jsou závěry. Zdroj redakce ovšem potvrdil, že Šichman je od středy na svobodě. Další zdroj v pátek uvedl, že na svobodě by měl být i Wohldann.

„Soudce, který má případ na starosti, nemá o rozhodnutí Vrchního soudu doposud žádné informace. Předpokládáme, že oficiálně se to dozvíme písemnou cestou až za několik dní. Vyrozumění bychom měli dostat také z věznic,“ reagovala v pátek mluvčí plzeňského soudu Alexandra Vaňková. Doplnila, že pokud byli oba propuštěni na svobodu na základě kauce, o níž mluvčí Fořt hovořil, pak skutečně rozhodnutí nabývá okamžitých účinků a obžalovaní musí být propuštěni na svobodu.

V pátek se navíc objevila další informace — na svobodu se podle zdroje Deníku dostal i obávaný Pavel Simandl. „Ano, je pravda, že Vrchní soud se zabýval i žádostí pana Simandla a že v této věci už rozhodl,“ potvrdil mluvčí Fořt. Ten však zároveň doplnil, že Vrchní soud se zabýval i žádostmi o propuštění na svobodu Milana a Petra Zádamských.

Na dotaz, zda alespoň nemůže odpovědět, zda i v jejich případech rozhodl soud stejně jako v žádostech Šichmana či Wohldanna, mluvčí Fořt reagoval: „Nemůžu. Musíme i v této záležitosti počkat, až se nejdříve účastněné strany dozvědí naše rozhodnutí. A nezáleží na tom, co si o tom kdo myslí.“

Matka Zádamských propouštění členů gangu z vazby sleduje. Jak však v pátek uvedla, její synové zatím na svobodě nejsou. „Předpokládám ale, že Milana a Petra soud brzy pustí také. Stát se ovšem může cokoliv,“ reagovala.

Řadu lidí proto zaráželo, že Vrchní soud odmítl sdělit své závěry a i v případu propuštění z vazby vyčkává na informování veřejnosti do té doby, než bude vědět, že se o tom nejdříve dozvěděly zúčastněné strany.

Otázkou tak nyní zůstává, zda desítky svědků, kteří se rozhodli o praktikách gangu vypovídat a už před propuštěním obžalovaných měli obavy o své životy i životy svých blízkých, za těchto okolností k soudu vůbec předstoupí. Řada z nich kvůli vyšetřování používá policejní ochranu a někteří vypovídali v anonymitě. Jedním z nich je i karlovarský radní Václav Tomášek (ODS). „Nevím nic o tom, že by bych vedený jako svědek. Případ komentovat nebudu. Rozhodnutí nechávám na kompetentních orgánech,“ poznamenal Tomášek.

„Hlavní líčení je nařízeno na 20. až 23. ledna a dále pokračuje od 27. do 30. ledna,“ upřesnila Vańková.

Do této doby musí Vrchní soud rozhodnout, zda propustí na svobodu i ostatní členy gangu. Plzeňský soudce s tím souhlasil, státní zástupkyně proti tomu ale podala protest k Vrchnímu soudu.

(jako, iva)