Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary pomůžou firmám v tíži

Karlovy Vary, Novorolsko — Karlovy Vary založily garanční fond. Důvodem je krachující Karlovarský porcelán.

7.1.2009 11
SDÍLEJ:

Podle karlovarského primátora Wernera Hauptmanna (ODS; s mikrofonem), který založení fondu navrhl, impulsem pro to byla situace v Karlovarském porcelánu.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Pomoci Karlovarákům, kteří pracují ve firmách s ekonomickými problémy. To má být hlavním důvodem založení speciálního fondu města, které včera po dlouhé diskusi schválili karlovarští zastupitelé. Do fondu bude přesunuto 10 milionů z rozpočtu města a podle konečného usnesení má jít o podporu zaměstnanců strategických firem — občanů Karlových Varů.

Podle karlovarského primátora Wernera Hauptmanna (ODS), který založení fondu navrhl, impulsem pro to byla situace v Karlovarském porcelánu.

Karlovarský porcelán má ale sídlo v Nové Roli a zaměstnává jen několik Karlovaráků. Podle předsedkyně odborů Karlovarského porcelánu Marcely Dubové to je maximálně patnáct lidí.

Zastupitelé se proto v úterý (6. ledna) na jednání ptali, za jakých podmínek budou peníze rozdělovány a kdo případně přijde na řadu po porcelánkách. Primátor připustil, že materiál zatím není dopracovaný. „Jeho schválení bereme ale jako výzvu, aby se k nám připojila ostatní města. V této věci už jednáme i s vedením kraje,“ dodal Hauptmann.

Insolvenční správce Karlovarského porcelánu Tomáš Čermín založení fondu uvítal. „Jsem rád, že to tak dopadlo,“ konstatoval správce. Právě on by rozhodoval o rozdělení peněz z tohoto fondu.

Dubová už takové nadšení ale nemá. „Z Karlových Varů u nás pracuje tak deset, maximálně patnáct lidí a jde především o zaměstnance generálního ředitelství. Většina lidí pochází z Nové Role, Chodova či Ostrova. To, co schválili zastupitelé, je šlendrián,“ prohlásila.

Ne všichni zastupitelé byli z návrhu na zřízení fondu moudří. Například zastupitelka Monika Makkiehová (ODS) se ptala, zda tento fond pomůže podnikatelům či občanům. „Jde o pomoc pro lidi, kteří se dostali do úzkých. Je slušnost jim pomoci,“ reagoval náměstek primátora Petr Keřka (ODS).

Zastupitel Jiří Kotek (SNK/ED) se ptal na konkrétní podmínky využití peněz z fondu. „Vždyť vám tady říkáme, že zatím nejsou schváleny,“ okřikl ho radní Jiří Hejda (ODS) a Kotek se usmál.„My tu schvalujeme pomoc pro lidi v nouzi a zastupitel Kotek se tomu směje,“ rozčílil se Hejda a Kotek na to reagoval: „Já se nesměji lidem. Podívejte se do zrcadla, proto se směji.“

Kritikou vůči radním nešetřil v tomto případě ani Jaroslav Fujdiar ze sdružení O co jim jde?!. „Kdo jsou strategičtí partneři města? Je to třeba i JAMP? Já vám poradím, jak této firmě pomoci. Instalujte na magistrátu výherní automaty,“ prohlásil Fujdiar.

Zastupitelé nakonec zřízení fondu schválili těsnou většinou, když pro tento bod zvedlo ruku dvacet z celkových osmatřiceti zastupitelů. Součástí usnesení je také podmínka, že rada města má do příštího jednání zastupitelstva připravit podmínky čerpání peněz.

Shání se kupec porcelánky

Karlovarský porcelán je nyní na prodej. Včera začaly vycházet první velké inzeráty, díky kterým se snaží věřitelský výbor v čele s insolvenčním správcem zjistit, zda existuje nějaký potenciální zájemce.

„Inzeráty jsou vlastně takovou sondou, zda je naděje prodat podnik celý, nebo po jeho částech. Poslouží to i následně při rozhodování věřitelského výboru, jak s porcelánkou naloží,“ poznamenal správce Čermín.

Karlovarský porcelán dluží svým věřitelům více než jednu miliardu korun. Podle Čermína takové částky areál porcelánky ale nedosahuje. „Nabídnutá cena musí reflektovat skutečnou hodnotu objektu a ta jedné miliardy nedosahuje,“ doplnil insolvenční správce.

Konkrétní informace, které jsou obsaženy v inzerátech, jsou k nahlédnutí i na internetových stránkách www.prokonkurs.cz.

Část zaměstnanců porcelánky už toto pondělí nastoupila zpět do práce. Až do 26. ledna byla totiž původně nařízena celozávodní nucená dovolená. „V pondělí tu byla velká zima,“ konstatovala předsedkyně odborových svazů Karlovarského porcelánu Dubová, která se dnes sejde s insolvenčním správcem. Mimo to se má i dozvědět, jak to bude se zbývajícími padesáti procenty listopadové výplaty.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová

O co jde ve fondu

Původně se mělo jednat o podporu strategických partnerů města a jejich zaměstnanců. Nakonec zastupitelé schválili pomoc zaměstnancům strategických firem — občanům Karlových Varů. Část peněz tak má být zatím použita jen pro přibližně 15 zaměstnanců Karlovarského porcelánu. Fond má sloužit i pro karlovarské zaměstnance jiných firem, které se dostanou do potíží.
Podle primátora je zřízení fondu výzvou pro ostatní města.

Autor: Jana Kopecká

Souhlasíte s myšlenkou garančního a podpůrného fondu města? Své mínění můžete také vyjádřit a upřesnit v diskusi pod článkem.

Ano, souhlasím.

41 %

Ne, nesouhlasím.

59 %

Hlasovalo: 37

Anketa byla ukončena

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení