Karlovy Vary – Karlovarský magistrát nezmění územní plán kvůli garážovacímu domu s luxusními apartmány, ačkoliv tato lokalita je v územním plánu jako území pro dopravu a byty zde nemají co dělat. Vedení města, které tvoří koalice ODS a ČSSD, se stavbou nebude zabývat a k nápravě nejsou legislativní možnosti.

„Obdržené stanovisko renomované právní kanceláře potvrdilo názor Ministerstva pro místní rozvoj o objektivní existenci právně nepřijatelného stavu, zároveň však bohužel konstatuje, že bez existence vůle magistrátu města tento stav napravit neexistuje zákonný nástroj, jak jej k tomu přimět,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa).

Magistrát ale k nápravě nevidí žádný důvod. „Garážovací dům v Libušině ulici je v souladu s územním plánem města a jeho stavba probíhala v souladu s platnou legislativou. Pro změnu územního plánu tedy neexistuje důvod,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

„Poté, co jsem si přečetl komentář náměstka Petra Keřky s urputným omíláním, že je vše v nejlepším pořádku, nelze podle objektivního stavu věcí dělat nic jiného než čekat. Čekat, zda podzimní volby přinesou změnu sebejistého arogantního stylu jednání vedení města. Tento styl nelze jinak než arogantním nazvat, pokud bez argumentace se zjevný rozpor nazývá souladem a pokud ten, kdo na rozpor upozorní, je nařčen, že poskytuje nepravdivé informace,“ dodal ke stanovisku magistrátu Kulhánek.

Stavba objektu v Libušině ulici u Imperialu byla původně povolena jako garážovací dům s komerčními prostory. měly zde být obchody, služby a sportovní prostory. Proto byl dům definován jako veřejně prospěšná stavba a snížena cena pozemku. Investor za něj městu zaplatil přibližně tři miliony korun. V průběhu výstavby byl ale objekt změněn na dům s byty, které investor prodává. Jeden z dvaceti luxusních apartmánů zde vyjde na přibližně dvanáct milionů korun a více.

Radnice nehodlá po majiteli doplacení ceny pozemku kvůli nedodržení původního záměru. Podle vedení města zde garáže postavil, stejně jako dodržel komerční prostory, i když je využil jinak. Navíc se změnou stavebního záměru město souhlasilo a byty i garáže už stavební úřad zkolaudoval.

„Nezbývá než setrvat v ostražitosti a sledovat, jak přípravu dalších akcí tohoto charakteru, tak přípravu nového územního plánu a pokusit se alespoň iniciovat jeho uvedení do souladu se skutečností,“ uzavřel celou kauzu zastupitel Petr Kulhánek.