Jsou to jen tři roky, kdy Národní strana vstoupila do širšího povědomí lidí. Byla to totiž právě tato strana, která před třemi lety zlehčovala osud Romů v táboře v Letech za druhé světové války, když tvrdila, že tu na Romech k žádné genocidě nedošlo a že v táboře umřeli kvůli nedostatečným hygienickým návykům.

Krátce nato dala Národní strana o sobě vědět znovu. Stalo se tak při posledním ročníku CzechTeku, který se konal za hranicemi Karlovarska. Tehdy nabídla dotčeným obcím, že na CzechTek pošle svou Národní gardu, která se na místě postará o pořádek. Starostové to ale striktně odmítli.

Nyní chce pomáhat znovu, tentokrát kvůli údajným problémům s Romy. Národní garda o sobě tvrdí, že nejde o extrémně pravicově orientované hnutí. Jak si ale pak vysvětlit, že chce pomáhat v případech, kdy jsou konfliktními osobami Romové nebo technaři?

Když jsem před časem viděla rozsáhlou reportáž o českých, ale i maďarských gardistech, zamrazilo mě. Pokud totiž budeme toto hnutí tolerovat a nečinně přihlížet, jak se angažuje a rostou jeho řady, můžeme být za pár let svědky, jak se po českých ulicích promenádují šiky mužů v košilích, s prapory.

To nebezpečí je opravdu velké.