Zprovoznění soukromé školky v ulici Krále Jiřího se protáhlo téměř o jeden rok. A když konečně znovu otevřela své brány dětem, ukázalo se, že není určená všem. Na rozdíl od městských mateřinek se zde vybírá základní sazba tři tisíce korun, což je trojnásobek toho, co v městském zařízení. Přitom právě výše školného měla být v rámci výběrového řízení zárukou, že školka nebude určena jen dětem zbohatlíků s ruským přízvukem. Právě proto to bylo také nejdůležitějším hodnotícím kritériem. Jenomže jak se po dvou letech ukazuje, jde jen o pouhou frázi na papíře, která nemá s jejím závazným dodržováním v praxi nic společného.

Ano, magistrát může tvrdit, že jde o sazby za nadstandardní služby školky, pak by měl ale trvat na tom, že soukromé zařízení bude přijímat děti i za cenu, k níž se nájemkyně zavázala ve výběrovém řízení, tedy nabízet nejen nadstandardní služby pro solventnější klientelu za tři tisíce korun měsíčně, ale i ty běžné za pětistovku, která by měla být obsahem nájemní smlouvy.

Zaměstnankyně školky navíc uvedla, že tři tisíce korun je sazba za základní denní režim. Pokud tomu tak je, jde o nedodržení nájemní smlouvy, čímž by se vedení radnice mělo zabývat. Jenomže to by ale muselo chtít, o čemž silně pochybuji, když odmítá řešit i nestandardní pronájem tržiště ve Varšavské ulici, kde opět figuruje podnikatel Viktor Linhart.