Pro Karlovy Vary začíná nejkrásnější období v roce. Začal mezinárodní filmový festival. Stačí se jenom projít po lázeňském městě, které senzačně oživlo. Tatam je jeho provinciálnost, nuda a všudypřítomné mrtvo. Ve zkratce by se dalo nyní říct, že všude v lázních se něco děje, lidé pročítají katalogy filmů, stojí fronty na vstupenky, zajímají se, co, kdy, kde a kdo bude. V tomhle je Bartoškův tým prostě geniální. Přijede, zaujme, a ospalé lázně přes noc změní v rušnou metropoli.

Letošní filmový festival divákům nabídne sto osmdesát filmů a včerejší fronty na vstupenky a festivalové pasy naznačily, že zájem o filmy bude obrovský. Na své si ovšem nepřijdou pouze filmoví fanoušci, ale také obchodníci, majitelé restaurací a rychlého občerstvení. Jenom bychom jim doporučili, aby ceny nepřepískli, aby nabízené menu bylo také v češtině a případné hosty si tak neodradili.

Festival trvá deset dnů, které městem pěkně otřesou. To, co je jindy zakázáno, je v době filmové přehlídky povoleno a magistrát je tolerantní. Chce se předvést v tom nejlepším světle a kdy to jde jindy než o festivalu? Je jenom škoda, že ani v tomto čase nepřestanou politici prát své špinavé prádlo a unavovat rozhodnutími, nad nimiž zůstává rozum stát. Zatímco Karlovy Vary punc provinciálnosti na týden ztratily, magistrát se dál plácá v blátivém rybníku, který čím dál více zapáchá.