Když před půldruhým rokem náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) a primátor Werner Hauptmann (ODS) novinářům detailně líčili, jak fikaně postavili smlouvu o smlouvě budoucí kupní mezi letitým nájemcem Lázní III Vesem a městem, připadala jsem si jak na hodině kryptografie. Těm šifrám se totiž nedalo téměř porozumět a zbytek informací chyběl. Pak zastupitelstvo, koalice ODS a ČSSD, protože opozice (Alternativa a KOA) byla proti, prodej Lázní III schválilo, a nyní jej rada (po volbách na odchodu) dokončila.

Je s podivem, že Hybner i Hauptmann nyní argumentují tím, že pokud by tak neučinili, porušili by smlouvu s Vesem. Máme tedy tomu rozumět tak, že touto smlouvou si město na sebe upletlo bič a výhody z ní má jenom Veso?

Jak to vlastně je, dokladuje věta, kterou řekl primátor Hauptmann po zastupitelstvu, které prodej Lázní III schvalovalo: Jsme rádi, že jsme díky tomu donutili Veso do nemovitosti investovat. Za to ale po nás chtěl nájemce záruku, a to pro případ, že by se ve městě změnilo politické klima, že si bude moci lázně od města odkoupit. Jinými slovy, město nyní musí poslouchat.

Je v tom ale háček. Smlouvu uzavřelo město s Jaroslavem Fialou a Milanem Koulou. Ti ale Veso prodali a nyní je vlastní firma Baureality. Špičková volba. A kdo městu nyní zaručí, že noví vlastníci Veso (a tím i Lázně III) znovu neprodají? No nekup to. Ve slevě za devadesát milionů.

A Hybner? Co říci na jeho slova z roku 2009, že zastupitelé ani po roce 2011 lázně prodat nemusejí? Platná smlouva nájemci totiž vyprší až v roce 2059.