VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauzy golfových hřišť v Cihelnách a Kynžvartu se po letech propojily

Cihelny, Kynžvart – Lidé, kteří figurují v kauzách kolem exděkana Právnické fakulty v Plzni Milana Kindla, se objevují i v dalších složitých právních případech.

17.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Karlovarský deník jako první informoval o tom, že bývalý vlastník golfového hřiště v Cihelnách německý podnikatel Peter Vöcklinghaus žaluje Českou repubkiku v arbitráži kvůli zmařené investici právě na tomto hřišti.

Dvě golfová hřiště

O hřiště přišel podnikatel v konkurzu, za jehož hlavní aktéry vidí Vöcklinghausův právník Karel Jelínek exděkana Milana Kindla a jeho spolupracovníka Ondřeje Davida. Návrh na konkurz společnosti Komfort V.P. Cihelny, která hřiště vlastnila, podal přesně před osmi lety, tedy 16. října roku 2001, bývalý Vöcklinghausův společník Jaroslav Peterka.

Právě on figuruje v jiné kauze – ve sporu Národního památkového ústavu v Lokti (NPÚ) s firmou Bohemian Golf & Country (BGC), která staví golfové hřiště u zámku v Kynžvartu. Peterka ovšem není jediným, kdo oba případy personálně spojuje. Vedle Peterky jde totiž i o právničku Evu Hrbotickou, dceru státního zástupce Augustina Hrbotického, který vyšetřování konkurzu Cihelen nakonec před lety odložil.

Dcera státního zástupce

Hrbotická byla zaměstnána jako právnička NPÚ. Jak už loni potvrdil šéf NPÚ Roman Procházka, památkáři se s ní nakonec museli rozloučit. Bližší důvody ovšem nechtěl tehdy sdělit.

Podle zdroje Deníku to bylo pro její neschopnost právě ve sporu NPÚ a BGC. „Řešila pohledávku, kterou dlužila tato firma památkovému ústavu. Šlo o částku pět a půl milionu korun, o které v analýze napsala, že je nevymahatelná. Jak se později ukázalo, tyto peníze byly vymahatelné, památkáři je dostali, nikoliv však za přispění paní Hrbotické,“ říká zdroj.

Kauza golfu v Kynžvartu je velmi složitá a sahá až do roku 1994. Podle informací Deníku si BGC od NPÚ pronajala pozemky v historickém parku zámku Kynžvart v tržní hodnotě 200 milionů na padesát let. V nájemní smlouvě se měla mimo jiné zavázat, že do roku 1999 zde postaví mistrovské golfové hřiště a zároveň že areál parku zvelebí a bude ho udržovat. Nic z toho se však nestalo.

„Nájemci na park, který je kulturní památkou, deset let nesáhli. Měli udělat plán údržby, což se nestalo. Navíc se časem zjistilo, že BGC dluží památkovému ústavu nájem ve výši čtyř milionů, k čemuž naskakovaly úroky. Také se přišlo na to, že firma užívá další pozemky NPÚ bez jakékoliv nájemní smlouvy, a tedy neoprávněně,“ pokračuje zdroj Deníku.

Golfisté tvrdí: nájemní smlouvu dodržujeme

Prezident BGC Martin Štěpánek odmítá, že by nájemci nedodržovali nájemní smlouvu. „Smlouva byla uzavřena v roce 1994 a žádný termín v ní stanoven nebyl. Není ani pravda, že bychom v parku dělali takové úpravy, na základě nichž by utrpěl charakter kulturní památky. My jsme smlouvu přebírali až v roce 2004, do té doby projekt vlastnil pan Zavázal, který také smlouvu s památkáři uzavřel,“ kontruje Štěpánek.

Nájemce dostal pokutu

Že vše nebylo ze strany BGC v souladu se zákonem, potvrdil nyní ale i krajský úřad. Ten totiž před pár dny udělil nájemci parku statisícovou pokutu. „V uplynulé době jsme řešili správní řízení ve věci spáchání správního deliktu, kterého se měla dopustit společnost Bohemian Golf & Country Invest, že provedla obnovu národní kulturní památky zámku Kynžvart bez závazného stanoviska krajského úřadu, čímž naplnila skutkovou podstatu správního deliktu zákona o státní památkové péči. Ve věci bylo vydáno rozhodnutí, které nabylo právní moci 29. září letošního roku. Společnosti byla uložena pokuta ve výši 280 tisíc korun, jejíž splatnost je třicet dnů,“ informuje mluvčí úřadu Jana Pavlíková.

Památkáři chtějí dohodu

Ke složitému sporu se dnes může vyjadřovat pouze ústřední vedení NPÚ. „S nájemci vedeme jednání, k dohodě by mělo dojít do konce listopadu. Na případu pracuje právní oddělení našeho ústředního pracoviště,“ vysvětluje mluvčí památkářů Zdeňka Kalová. Ta potvrdila, že v případu padlo i několik žalob, které stále nejsou dořešené. Jedna z nich by se měla týkat i vyklizení pozemků na základě jejich neoprávněného užívání. „Pokud dojde k dohodě a obě strany dospějí k oboustranné spokojenosti, žaloby by se mohly stáhnout,“ dodává mluvčí NPÚ.

Štěpánek vyloučil, že by Hrbotickou znal. „Její jméno mi nic neříká. Co se týče pana Peterky, ten pro nás hřiště staví. Sami jsme ho kontaktovali před třemi nebo čtyřmi lety, protože jsme věděli, že postavil hřiště v Cihelnách a že je v tomto oboru odborníkem,“ pokračuje prezident BGC.

Sám Peterka jakékoliv propojení s kauzou Cihelny odmítá. „V Kynžvartu působím pouze jako poradce. Paní Hrbotickou neznám,“ reaguje Peterka.

Hrbotická se s redaktory Deníku odmítla bavit. Stejný postoj zaujal i její otec – státní zástupce v případu Cihelen.

Shoda náhod?

Hrbotická měla vystudovat plzeňská práva.Její kancelář se nachází na stejné adrese jako advokátní kancelář Aleny Kasalové, správkyně konkurzní podstaty golfového hřiště v Cihelnách. Ta jako jediná byla v této kauze nakonec obviněna. Kasalová proti tomu podala tehdy protest a Hrbotický následně její obvinění zastavil.

Nejvyšší státní zastupitelství žádá informace

Kauza Cihelny se ale možná začne znovu prošetřovat. Vyplývá to z informací Nejvyššího státního zastupitelství. „Nejvyšší státní zastupitelství není a nebylo v předmětné věci dozorovým ani dohledovým orgánem. Bližší informace je proto třeba požadovat od Krajského státního zastupitelství v Plzni a od Vrchního státního zastupitelství v Praze. Nicméně vzhledem k informacím obsaženým v denním tisku si Nejvyšší státní zastupitelství od nižších stupňů vyžádá k danému případu informace,“ dodává mluvčí zastupitelství Renata Malinová.

Autor: Jana Kopecká

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 23 000 Kč

Řídící pracovníci v restauracích restaurant manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt: předem e-mailem zaslat životopis s fotografií: personalni@bristolgroup.cz, - SŠ vzdělání v oboru gastronomie, - praxe ve stravovacím provozu, - velmi dobrá znalost RJ, AJ, výhodou NJ, - dobrá znalost práce na PC, - organizační a řídící schopnosti, - samostatnost, pracovitost, spolehlivost a zodpovědnost, - korektní, vstřícné chování a vystupování, - profesionální přístup k plnění úkolů, - možnost náborového příspěvku, Možnost ubytování., Nabízíme zaměstnání v perspektivní společnosti a zajímavé zaměstnanecké benefity. Životopisy s fotografií zasílejte na uvedený e-mail.. Pracoviště: Bristol a.s. - 000, Sadová, č.p. 2026, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Vlado Orsák, +420 353 348 416.

Kultura a sport - Kultura a sport Hudebníci a ostatní 17 700 Kč

Ostatní hudebníci TUTTI HRÁČ DO SKUPINY KONTRABASŮ NA CELÝ PRACOVNÍ ÚVAZEK. Požadované vzdělání: vyšší odborné v konzervatoři. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17700 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Konkurz se bude konat ve čtvrtek 21.12.2017 od 13:00 hodin - Karlovy Vary, Mlýnské nábř. 5, Lázně III., Přihlášky zasílat se stručným životopisem do 8.12.2017 na adresu: Karlovarský symfonický orchestr, Husovo nám. 2, 360 01 Karlovy Vary nebo e-mailem: kso@kso.cz, , Podmínky konkurzu:, - hra orchestriálních partů, - dvě kontrastní věty z jednoho z uvedených koncertů sdle vlastního výběru (Dittersdorf, Vaňhal, Hoffmeister, Kusevickij, Bottesini). Pracoviště: Karlovarský symfonický orchestr, příspěvková organizace - 000, Husovo náměstí, č.p. 270, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Petr Polívka, +420 721 660 350.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 600 Kč

Pomocníci v kuchyni Umývač nádobí v hotelovém provozu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14600 kč, mzda max. 14600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lázeňský hotel přijme pomocnou sílu do kuchyně, pracovní doba nerovnoměrně rozvržená, krátký/dlouhý týden včetně sobot, nedělí a svátků.. Pracoviště: Aristokraty hotely s.r.o. - hotel karlsbad grande madonna, Moravská, č.p. 2093, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: -, .

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 16 000 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor DOMOVNÍK - ZAHRADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOMOVNÍK - ZAHRADNÍK, , Kontakt: p. Orsák Vlado, tel.: 353348416, e-mail: personalni@bristolgroup.cz, , - náplň práce: zahradnické práce, úklid komunikací, úklid sněhu, drobné údržbářské práce, práce s přístroji (sekačka, plotostřih, křovinořez, půdní fréza), - samostatnost, pracovitost, spolehlivost a zodpovědnost, - profesionální přístup k plnění úkolů, , Nabízíme zaměstnání v perspektivní společnosti a zajímavé zaměstnanecké benefity. Životopisy s fotografií zasílejte na uvedený e-mail., , Místo výkonu práce: Sadová 2026/19, 360 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Bristol a.s. - 000, Sadová, č.p. 2026, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Vlado Orsák, +420 353 348 416.


Ilustrační fotografie.

Nemocných ubylo. Nastává konečně obrat k lepšímu?

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Václav Balšán v Galerii Imperial dokazuje, že stále „žije a kreslí…“

Karlovy Vary – Až do konce března bude ve výstavních prostorách karlovarského hotelu Imperial otevřena výstava kreseb karlovarského malíře a grafika Václava Balšána.

Transport s kaly z ropných lagun se zpozdí

Vřesová, Ostrava – Minimálně třítýdenní zpoždění bude mít první vlak s kaly z ropných lagun v Ostravě, která se budou likvidovat ve vřesovské plynárně společnosti Sokolovská uhelná. Transport se měl přitom vydat na cestu již tento týden.

Psa čeká lepší budoucnost. Konečně

Stráž nad Ohří - O zdraví a životní podmínky místního psa se bojí obyvatelé obce. Několik let ho vídali přivázaného na řetězu bez možnosti schovat se před deštěm nebo opustit polorozbořený kotec. Zachraňte ho! Tak začínalo několik telefonátů na krajskou veterinární správu. 

Zloděj jedním oknem do domu vlezl a druhým z něj vylezl

Kojšovice - Okna s dveřmi si spletl nezvaný host, který se vloupal do rodinného domu v Kojšovicích na Toužimsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT