Malé Las Vegas. Takovou přezdívku už dostal obří pětihvězdičkový hotel Grand Majestic, který chce investor postavit v centru nejcennější karlovarské lázeňské zóny, v proluce naproti tryskajícímu Vřídlu a přímo vedle kostela sv. Maří Magdaleny.

Jedenáctipatrový superhotel za 700 milionů korun chce v této lokalitě postavit společnost RLRE Eden Invest a provozovat homáfirma Eden Group. Autory architektonického návrhu jsou Alexander Mikoláš s kolegou Otou Kašparovským.

Krajský úřad Karlovarského kraje už zahájil zjišťovací řízení o vlivu stavby na životní prostředí.

„Hotel má mít 218 lůžek, tři restaurace, léčebné a wellness oddělení, obchody, parkovací místa pro 30 vozů v podzemních podlažích a zázemí pro personál. Celková plocha hotelu bude činit 3 609 metrů čtverečných. Plánovaná realizace stavby je od dubna 2009 do dubna 2018,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu.

Zpracované oznámení záměru je k nahlédnutí na Krajském úřadu Karlovarského kraje a lidé se k němu mohou vyjádřit do 5. srpna.

Podle stavebního úřadu karlovarského magistrátu je navržená stavba v souladu s platným územním plánem města. Proti nic nenamítá ani Správa krajinné oblasti Slavkovský les.

Památkáři se se záměrem teprve seznamují, stejně jako hydrogeologové a urbanisté.

Kategorické ne stavbě hotelu ovšem znovu zopakoval Jiří Hladík, děkan chrámu sv. Maří Magdaleny. Ten je v případě, že stavba příští rok začne, rozhodnut abdikovat na svou funkci a odejít. „Taková obrovská stavba už kostel zařazený mezi památky první kategorie naprosto zničí. Je mi z toho smutno a už nemám sílu bojovat,“ uvedl děkan, který už několik let magistrát upozorňuje na nebezpečí hrozící kvůli stavbám v centru města tomuto baroknímu kostelu.

V chrámu praská zdivo a stavební práce nesmírně cenný kostel, který aspiruje na seznam UNESCO, postupně devastují. „No tak se tedy zavře. Už dnes se mi jen velmi těžko vysvětluje zahraničním hostům, kteří navštíví nedělní bohoslužbu, jekot sbíječek a to, že v lázních není klid ani o víkendu. A abych měl o kostel strach dalších osm let, to už si neumím představit,“ dodal Hladík.

Architekt Alexander Mikoláš odmítl k plánované stavbě lázeňského hotelu cokoliv sdělit. „S vámi se vůbec bavit nebudu,“ řekl a vzápětí položil telefon.

Na stavbu hotelu Grand Majestic nebylo dosud vydáno ani územní, ani stavební povolení a odborníci vedou o záměru stavby ostré diskuze.

„Není možné připustit, aby tento hotel naprosto znehodnotil dominanty tohoto cenného území. Přivítal bych daleko menší hotel. Tohle je příliš velká masa hmoty,“ uvedl jeden z urbanistů.

Stejné obavy mají také hydrogeologové. Přímo v této zóně totiž vyvěrají léčivé prameny.

Grand Majestic
Novostavba lázeňského hotelu, jejímž investorem je společnost RLRE Eden Invest, bude stát 700 milionů. Hotel má mít 204 lůžek, halu, recepci, salonek, tři restaurace, noční klub, jídelnu a výrobnu jídel ze surovin. Zastavěná plocha bude činit 4 200 metrů čtverečných, užitná plocha 16 500 metrů čtverečných. Obestavěný prostor má 60 000 metrů krychlových.