Šest otázek pro zastupitele

1) Jaký je podle vás největší přínos KV Areny?
2) Jaká jsou podle Vás její rizika?
3) Mohl byste v maximálně pěti větách shrnout, proč jste během realizace KV Areny zastával svůj názor?
4) Co vás nejvíce zaskočilo během její výstavby?
5) Když byste měl možnost volit jinou cestu, jinou metodu, jiný přístup a měl možnost stavbu haly ovlivnit, co by Vás přinutilo k tomu, abyste to udělal? A udělal byste to vůbec?
6) Jak vidíte budoucnost multifunkční haly v nadcházejících deseti letech?

Nejznámějším stoupencem multifunkční haly je bezesporu náměstek primátora města Petr Keřka (ODS). Proto Karlovarský deník požádal právě jeho o zodpovězení několika dotazů.

1) Myslím si, že dostavěním chybějícího souboru veřejně prospěšných staveb pod názvem KV Arena za finanční pomoci dalších partnerů (Česká republika, Karlovarský kraj) město Karlovy Vary pouze vyrovnalo svůj dosavadní handicap v této oblasti v porovnání s ostatními krajskými centry či obdobně velkými městy.

Jinými slovy, tyto stavby měly stát v Karlových Varech již dávno, a ne ta všelijaká dosavadní provizoria. Připomínám, že stále nemáme standardní plavecký bazén nebo míčovou halu, takže oproti ostatním městům máme co dohánět. Tedy naším jediným plusem je pouze to, že soubor těchto staveb je díky době svého pořízení a současným poznatkům moderní, vybaven špičkovými technologiemi, a tedy „nadčasový“, a je zcela přirozené, že má významný regionální dopad.

2) Co se týče ekonomického dopadu na region či město, tak já bych hovořil pouze o pozitivech. Vznikly desítky a stovky nových pracovních míst, desítky nových příležitostí, jak tento komplex zapojovat a využívat v regionálním i městském rozvoji, tedy záleží pouze na pracovitosti a kreativnosti jednotlivců i podnikatelských subjektů. Riziko nevidím ani provozní, protože tyto nebo obdobné stavby se provozují již v řadě jiných měst, a my tedy nemusíme nic zkoušet první, stačí námjen se učit jinde nebo vymýšlet něco svého nového, pokud možno ale po malých dávkách.

3) Neřekl bych, že jsem hájil její vznik, já žiji pouze ve městě, které si od nějaké doby říká krajské město a přitom mu chybí v oblasti volnočasových aktivit jeho obyvatel nebo jeho návštěvníků základní infrastruktura. Takže jestli má být doplňování základní volnočasové infrastruktury města nějakou abnormalitou, tak já si myslím, že má být povinností každého zastupitele starat se o rozvoj města.

4) Vůbec nic. Na začátku každé podobné akce se najednou vynoří noví, dosud neznámí „odborníci nad odborníky“, kteří zatím nic neudělali (včetně aspoň doplnění si vzdělání), a přijdou s novými (ale neprověřenými ) postupy a společně s neúspěšnými politiky, pardon zastupiteli, znepříjemňují té konstruktivní straně život. Tyto síly se v čase postupu výstavby vyrovnávají, až nakonec převáží do pozitiva k té konstruktivní straně.

Nicméně, mám-li něco ocenit, tak kreativitu těch pár destruktivních sil. To, jak nám tyto síly sestřihaly, upravily, okomentovaly a publikovaly záznam ze zúžení výběru uchazečů o zakázku, tak proti tomu se opravdu nedalo bojovat. Velká škoda, že základním vybavením těchto sil je pouze boření či revoluce…

5) Je takové pořekadlo asi v tomto duchu, že kdybych to byl tenkrát věděl, tak bych tam víckrát nechodil či to tehdy tak nedělal anebo po bitvě je každý generálem. Ale to je také pouze pořekadlo, to není reálný život. V reálném životě můžeme dělat chyby a já netvrdím, že jsme třeba chyby nedělali. My jsme se v místě a čase rozhodovali na základě dostupných vědomostí a zkušeností a případné chyby ukáže pouze čas.

6) Úplně reálně. Nejdřív bude velký hlad po tom, být a chodit do arény, a pak nastane částečné ochlazení – tedy nastane normální stav jiných arén. Pak bude záležet na kreativitě a kvalitě provozní společnosti, jaký nám bude připravovat program, a doufám, že naši kluci budou pořád slušně hrát.