Krajský úřad v nejbližších dnech kvůli hernám zahájí přezkumní řízení.

Právě členové O co jim jde?! upozornili na to, že město porušuje zákon o loteriích, když povolilo umístění heren na místech, jejichž vzdálenost od škol, zdravotnických zařízeních, objektů církví či státní správy je menší než sto metrů. Tato vzdálenost je specifikována v metodické příručce daného zákona, kterou vloni vydalo ministerstvo financí.

Vedení radnice ale tvrdilo, že tato metodika není pro město závazná a odvolávalo se na judikát Krajského soudu v Ostravě. Přesto tiskové oddělení ministerstva i redakci Deníku potvrdilo, že minimálně stometrová vzdálenost je daná zákonem. „Povolení, která byla obcemi vydána v rozporu s tímto ustanovením a která již jsou pravomocná, mohou být pro nezákonnost zrušena nadřízeným správním orgánem, pro obce je to kraj, v rámci takzvaného přezkumného řízení,“ poradila začátkem února mluvčí ministerstva Zuzana Chocholová.

Právě toho využili obyvatelé Tuhnic a sdružení O co jim jde?!. Zatímco Tuhničtí se obrátili na krajský úřad ve věci jedné herny v Krymské ulici (dnes už je z ní sportbar s videotermínály), členové sdružení upozornili hned na několik heren, které mají být v rozporu se zákonem.

„Krajský úřad zahájí přezkumní řízení ohledně vydání souhlasu na provoz heren, u nichž je problém se vzdáleností od vybraných objektů, jako jsou třeba školy. Jde o ty herny, které nesplňují zákon,“ informoval Lubomír Novotný, zátsupce ředitele krajského úřadu s tím, že přezkumné řízení musí být podle něho zahájeno do 11. března.

Mluvčí radnice Jan Kopál aktuální situace komentoval takto: „Magistrát čeká na závěry krajského úřadu. Teď na tuto informaci nedokážeme reagovat. Že město zákon porušuje? Podle nás ze zákona o loteriích stometrová hranice jednoznačně nevyplývá.“

Primátor Werner Hauptmann (ODS) k tématice heren uvedl, že už vyzval bezpečnostní komisi, aby urychleně připravila vyhlášku omezující výskyt výherních automatů na území města tak, aby ji už na květnovém jednání mohli zastupitelé projednat. Jedině vyhláška by mohla hranici sto metrů zkrátit, ale mohla by herny zakázat v rozsahu celých ulicích.

Názor na závěry šetření má ale Jaroslav Fujdiar z O co jim jde?!. „Na této věci je vidět, jak má magistrát kvalitní právní oddělení. Zajímalo by nás, kdo ponese odpovědnost za to, jak si radnice zákon o loteriích vykládala. Naše sdružení supluje její práci a navíc máme zřejmě lepší informace a vycházíme z lepších podkladů než úředníci magistrátu,“ konstatoval Fujdiar.

Zásadní zlom v této problematice vítá i zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), který se několik měsíců na zastupitelstvu marně snažil koalici přesvědčit k omezení automatů ve městě.

„Vítám velmi pozitivně přístup krajského úřadu, který jednoznačně potvrzuje, že prostě vedení magistrátu si i v této problematice počíná velmi svérázně. Samotný počin vnímám jako první úspěšný krok na cestě k velmi výraznému omezení heren a kasin ve městě a v kraji vůbec,“ uzavřel.