Zřejmě jedině Krajský úřad Karlovarského kraje může udělat nyní jasno v tom, zda má pravdu město Karlovy Vary, nebo Ministerstvo financí. Členové sdružení O co jim jde?! v pondělí 9. února totiž potvrdili, že podávají na krajský úřad stížnost na možné porušení zákona ze strany města.

Ve sporu jde o vzdálenost mezi hernami a vybranými objekty (školy, zdravotnická zařízení, budovy církví a podobně).

Podle ministerstva ze zákona o loteriích vyplývá, že herny nesmí být umístěny i v sousedství těchto budov. V metodické příručce k tomuto zákonu pojem sousedství zahrnuje místa až do vzdálenosti sta metrů od daných objektů. V takovém případě by však řada heren ve městě byla v rozporu se zákonem.

Vedení radnice ale od pátku minulého týdne tvrdí, že pojem „v sousedství“ není v předmětném zákoně blíže specifikován. „Ve správním řízení byl doposud interpretován jako sousedství těsné. Víme o judikátu Krajského soudu Ostrava, který ze zákona dovozuje, že za „sousedství“ by měl být považován okruh do sta metrů vzdálenosti od paty budovy,“ vysvětloval mluvčí Jan Kopál.

A v pondělí k tomu mluvčí radnice Kopál doplnil: „Ano, my víme, že existuje metodická příručka předmětného zákona. Ta ale pro město není v tuto chvíli závazná.“

Jan Folta, ředitel Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Ministerstva financí, jehož úředníci metodiku vypracovali, má ale zcela jiný názor.

„Metodická příručka sice není právní normou, ale obce by z ní měly vycházet. Metodika totiž vychází ze zákona a ten specifikuje pojem sousedství jako minimálně stometrovou vzdálenost heren od vybraných objektů. Pokud se obce příručky nedrží, samy pak na sebe berou odpovědnost z možných následků,“ konstatoval Folta.

Podle mluvčí Ministerstva financí Zuzany Chocholové může krajský úřad jako nadřazený orgán magistrátu zrušit ta povolení radnice, která byla vydána v rozporu se zákonem. To se týká i povolení na provoz heren, které by zákonem danou hranici nesplňovaly.

Jak už reagovala mluvčí kraje Andrea Bocková, úřad musí nejdříve obdržet oficiální stížnost, na kterou pak do 60 dnů musí v rámci přezkumního řízení odpovědět.

„Stížnost podáme tento týden, už jsme se definitivně rozhodli,“ dodal včera Otmar Homolka ze sdružení O co jim jde?!, jež o možném porušení zákona už informovalo primátora Wernera Hauptmanna (ODS). Ten čeká, až město vypracuje vyhlášku, která by provoz heren omezila.

Automaty vydělaly městu téměř 30 milionů

Skoro 30 milionů korun činily vloni příjmy Karlových Varů z výherních hracích automatů. „Téměř jedenáct milionů jsme vybrali na místních poplatcích, dvanáct milionů pak za správní poplatky za vydání povolení k provozování výherních automatů,“ upřesnil mluvčí radnice Jan Kopál.
V loňském roce registroval magistrát na území města třiatřicet provozovatelů 480 výherních hracích automatů.