Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhláška o hernách vyvolává negativní reakce

Karlovy Vary – K redukci automatů má dojít za pár dnů. Na povoleném seznamu se objevily i neexistující herny a jedna v lázeňském území. Tam nemá být vůbec.

14.5.2009 7
SDÍLEJ:

Severka. Herna v blízkosti dětské knihovny.Foto: DENÍK/Archiv

Počet výherních automatů na území města Karlovy Vary se má už za čtrnáct dnů zásadně snížit, a to o více než dvě třetiny. Způsobí to obecně závazná vyhláška, kterou v úterý schválili karlovarští zastupitelé.

Den po jejím odsouhlasení se už ale děly věci. Podnikatelé, kteří se rázem ocitli na takzvaném nepovoleném seznamu, se bouří a chystají protikroky. Nejen oni, ale i někteří zastupitelé i členové sdružení O co jim jde?!, kteří upozornili na to, že město porušuje zákon o loteriích a na základě toho zahájil krajský úřad přezkumné řízení v sedmi hernách, se totiž domnívají, že je vyhláška diskriminační, nahrává určitým podnikatelským skupinám, což může mít za následek nevídaný konkurenční boj na trhu s hazardem.

Dva seznamy

Zastupitelé v úterý přijali dva seznamy. Na jednom z nich jsou objekty, ve kterých výherní automaty mohou být, na druhém z nich je souhrn budov, kde jsou automaty zakázány. Na povoleném seznamu je 40 objektů, na nepovoleném 70.

Postup jiných měst, která se rozhodla v rámci obecně závazné vyhlášky bojovat s hazardem, byl ale zcela odlišný.

Jde konkrétně o Ostrov. Ten před lety zavedl vyhlášku, která zakázala automaty na Hlavní a Jáchymovské ulici a také v lokalitě Starého Města. Jde tedy o plošný zákaz, který je podle starosty Ostrova Jana Bureše (ODS) naprosto férový vůči všem podnikatelům.

Karlovy Vary ale zvolily jinou metodu, a to určení adresného místa, kdy si vybraly objekty, kde herny být mohou. Na základě čeho ale takové budovy politici vybrali?

Přišla kontrola

„Pečlivě jsme zjišťovali stav jednotlivých provozoven. Reagovali jsme také na jednotlivé výtky veřejnosti. Zaměřili jsme se na vnitřní území města, lázeňskou část a některá expanovaná území Karlových Varů. Navíc jsme dbali na to, zda provozovna splňuje platné normy. Zajímal nás i celkový vzhled zařízení, jeho bezpečnost a především fakt, zda ho navštěvují nezletilí,“ zdůvodňoval primátor Werner Hauptmann (ODS) na jednání zastupitelstva klíč, na základě něhož byly následně sestaveny dva seznamy.

Na seznamu nepovolených heren se k tomu píše: „Otázka zrušení některých provozovaných výherních hracích přístrojů (VHP) v hernách byla pečlivé zvažována, a nakonec po opakovaných návštěvách a kontrolách všech provozoven ve městě se přistoupilo k regulaci, a to následujícím způsobem: zrušení provozu heren s VHP v lázeňském území, výrazné omezení počtu heren s VHP ve vnitřním území města, úplný zákaz rozšiřování nových heren s VHP ve městě.“

Jenomže například podnikatel Vladimír Bőhm, který provozuje hernu na Sokolovské ulici a který se ocitl na nepovoleném seznamu, na zastupitelstvu prohlásil, že u něj žádná kontrola nebyla. „Říkají mi, že byl u nás někdo na kontrole. To bych ale o ní jako majitel musel vědět. Nikdy jsem neměl problém s mladistvými. Půl roku mám nulový zisk kvůli rozbombardované Sokolovské ulici. Na radnici jste nám přitom slibovali, že nám podnikatelům ze Sokolovské ulice budete rekonstrukci kompenzovat. To je vaše pomoc, když mě pak zlikvidujete? Proč jste zrušili mě, když mám jen čtyři automaty, ale hernu, která je naproti, jste nechali? Já jsem tuto provozovnu kupoval od města jako hernu a nyní se dozvídám, že to je restaurace,“ nechápal Bőhm.

Návrh s chybami…

Už na jednání zastupitelstva zaznělo, že podklady k vyhlášce obsahují nesrovnalosti a chyby. „Proč jsou některé provozovny na obou seznamech?“ divil se Jiří Kotek (Alternativa). „Na seznamu povolených heren se objevila provozovna Dr. Engla číslo 5, kde žádná herna není. To je administrativní chyba?“ ptal se zase zastupitel Vlastimil Lepík (KOA).

Radní na to následně po prozkoumání materiálů reagovali se slovy, že došlo k administrativní chybě.

Na seznamu povolených heren je však i casino na adrese Vřídelní 85/13, které se evidentně nachází přímo v lázeňském území.

Neexistující herny?

Tím ovšem nesrovnalosti v podkladech nekončí. Podnikatelé, kterým hrozí uzavření jejich provozoven, už včera ráno začali obcházet všech 40 objektů z takzvaného povoleného seznamu. „Zjistili, že některé herny z tohoto seznamu neexistují. Konkrétně jde například o provozovnu na Vítězné ulici, kde dříve měla Cornia pekárnu,“ informoval Jaroslav Fujdiar z O co jim jde?!

Redakce si Fujdiarova slova ověřila. Na adrese Vítězná 63/42 nalezla ve středu 13. května demoliční četu, která teprve vyváží z objektu původní vybavení pekárny a cukrárny. Na domě stále visí „objekt k pronájmu“ a automat tu žádný nebyl.

Primátor Hauptmann to vysvětloval tím, že o provozování této herny bylo teprve zažádáno. „Mám dojem, že v celém seznamu jde asi o dva případy,“ uvedl.

Dotčení podnikatelé takovému vysvětlení ale nerozumějí. „Jak mohlo město takovou hernu povolit, když ji nemohlo navštívit, nemohlo tak zjistit, zda splňuje bezpečnost, a ani neví, zda ji navštěvují nezletilí? To naprosto odporuje důvodům, které vedení radnice uvádělo,“ poznamenal jeden z nich.

Jde prý o kamarády

Monika Makkiehová (ODS) i Jaroslav Fujdiar z O co jim jde?! upozornili na jednání, že je vyhláška diskriminační. „Herny jste povolili svým kamarádíčkům a zrušili jste jim konkurenci,“ nebral si servítky na jednání Fujdiar. Paradoxem totiž podle něho je, že na seznamu nepovolených heren se neocitla žádná provozovna gangu rodiny Zádamských a jejich spřízněných firem, jako je Casso Invest. Casso Invest má svou hernu například v Elitě i v Severce. „Je to zvláštní, že žádná z heren Casso Invest nebyla zrušená,“ konstatoval Fujdiar.

Dotčení podnikatelé jdou se svými výhradami ještě dál. „Radní Tomášek provozuje dvě herny Bison Bar, ani jedna nemá být zrušena. Dělá to na nás dojem, že tato vyhláška nahrává radnímu Tomáškovi, který se tak zbavil konkurence ve městě,“ uvedl jeden z podnikatelů, jehož jméno nebude redakce zveřejňovat.

Radní Václav Tomášek (ODS), který už v minulosti potvrdil, že se Zádamskými obchodoval, ale takové názory odmítá. „Ano, Casso Investu jsem dodával automaty, ale bylo to přes další subjekty. Dnes už se Zádamskými nemám nic společného. V hazardu už nepodnikám, a je tedy naprosto vyloučené, že bych se takovýmto způsobem chtěl zbavit konkurence,“ reagoval radní Tomášek.

Na vyhlášku například doplatil i Milutin Perič, šéf Slot Game a Jampu, které hernám dodávají automaty. „Když to spočítám, tak kvůli vyhlášce přijdeme o šestnáct heren. Tento návrh je nesystematický. Vy jste ale natolik jednotní, že už k tomu nemám co dodat,“ prohlásila na zastupitelstvu Markéta Azemovičová, Peričova pravá ruka.

Zcela jiné zkušenosti mají tito podnikatelé v Ostrově.

„V době, kdy vstupovala u nás vyhláška v platnost, jsem měl jednání s firmou Slot Game. Ta nám přislíbila 20 milionů na stavbu zimího stadionu. Její představitele jsem upozornil, že se chystá taková vyhláška a že oni nemohou očekávat, že bychom díky jejich sponzoringu k nim byli nějak shovívavější. Odpověděli nám, že takovou vyhlášku berou, protože je férová a platí pro všechny bez rozdílu. A já se s jejich názory ztotožňuji, protože plošný zákaz automatů v konkrétní ulici považuji za naprosto fér řešení,“ podotkl starosta Bureš.

Vyhláška vs. zákon

Karlovy Vary doposud vyhlášku, která reguluje počet automatů, neměly. Čelily tak kritice, že porušují zákon o loteriích. Řada heren totiž nesplňovala zákonem danou stometrovou hranici od objektů, jako jsou školy, zdravotnická zařízení, budovy státní správy či církve.

Na základě upozornění O co jim jde?! zahájil krajský úřad přezkumné řízení v sedmi provozovnách s automaty, které tuto vzdálenost nedodržují. Jeho závěry podle mluvčí úřadu Andrey Bockové by měly být známy v polovině června.

„Dvaadvacet heren na povoleném seznamu je ale s tímto zákonem v kolizi,“ uvedl na zastupitelstvu Kotek. Pak by to znamenalo, že více než polovina povolených heren nesplňuje zákonnou hranici.

Podle zástupce ředitele krajského úřadu Lubomíra Novotného by karlovarská vyhláška mohla mít kvůli tomu problém. „Vyhláškou můžou obce stometrovou vzdálenost zkrátit. Otázkou bude, jak to bude bráno u adresného místa určení,“ konstatoval zástupce ředitele úřadu. Karlovy Vary totiž vyhláškou tuto vzdálenost nezkrátily. „Město musí dát vyhlášku do patnácti dnů k posouzení ministerstvu vnitra. Pokud se ukáže, že v ní jsou nesrovnalosti, pak nemusí vstoupit v platnost,“ dodal Novotný.

Možné výjimky

Vyhláška má vstoupit v platnost už za dva týdny. Podle primátora Hauptmanna bude ale možné učinit určité výjimky. Podnikatelé musí ale o ni požádat. „Každá žádost bude posouzena a předpokládám, že následně projednána na zastupitelstvu města,“ dodal Hauptmann.

Ke stažení:

Seznam povolených heren lze stáhnout ZDE (pdf dokument; velikost 44 kB).
Seznam zrušených heren lze stáhnout ZDE (pdf dokument; velikost 40 kB).

Autor: Jana Kopecká

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení