Ani v létě si ale horští záchranáři moc neodpočinou. Příkladem je uplynulý víkend, kdy v celých Krušných horách zasahovali osmnáctkrát. „Co do počtu úrazů a jejich následků to byl skutečně extrémní víkend. Dokonce horší než lecjaký víkend v plné zimní sezoně,“ zhodnotil víkendový „zápřah“ záchranářů jejich krušnohorský náčelník Rudolf Chlad.

O závažnosti zásahů svědčí fakt, že lidem v nouzi třikrát pomáhal vrtulník a čtyřikrát volali záchranáři rychlou záchranku. „Nejvíce nás zaměstnávají cyklisté, horolezci a pěší turisté. V tomto pořadí,“ líčí letní starosti Chlad. „V Labském údolí jsme museli s vrtulníkem pro horolezce, který spadl z desetimetrové výšky. Měl těžký otřes mozku a vnitřní zranění. Slanil jsem se k němu, doslova ho vyrval do kopce, kde jsem jej horko těžko dostal do vrtulníku,“ popsal jeden z nejproblematičtějších zásahů záchranář Pavel Hrnčíř.

„Nedá se tomu říct neukázněnost. To by platilo spíše pro žáky základní školy. Problém je v tom, že lidé přeceňují své možnosti – fyzické, morální i technické. Jejich cíle jsou prostě často nad jejich síly,“ vysvětlil jednu z hlavních příčin enormního počtu zásahů krušnohorský náčelník Horské služby.

Zajímavostí uplynulého víkendu byly závody ve sjezdu na horských kolech z Klínovce. „Mohlo by se zdát, že většinu z výše popsaných zranění utrpěli právě závodníci. Opak je ale pravdou. Na start se postavilo 220 cyklistů. Při závodech jsme zasahovali pouze dvakrát – u jednoho vážného zranění a zlomené klíční kosti,“ zhodnotil Chlad z pohledu Horské služby závody.

Nepopírá ale, že na počátku existence závodů ve sjezdu se záchranáři pořádně zapotili. „Během jedněch jsme vyjížděli i pětadvacetkrát! Problém vidím v tom, že se ´normální´ cyklisté snaží napodobit závodníky a vrhají se z kopců hlava nehlava, přitom na to nemají fyzicky ani technicky. A to pak vždy zavání pořádným průšvihem,“ dodal náčelník krušnohorských záchranářů.