Oběti domácího násilí už si nebudou muset jezdit pro pomoc a radu do Sokolova, ale nově jim slouží také dvě detašovaná pracoviště — v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Tato pracoviště ve čtvrtek slavnostně zahájila činnost.

„Karlovarský kraj je v případech domácího násilí v republice na čtvrtém místě. Proto je potřeba situaci řešit. Nechtěli jsme, aby lidé museli jezdit pouze do Sokolova. I zde budeme totiž nabízet sociální, psychologické i právní poradenství. Chceme se hodně zaměřit i na prevenci, protože problém se postupně zvětšuje, a je tedy lepší ho řešit už v zárodku a nenechat ho prohlubovat,“ informovala Kateřina Štěpánková, vedoucí Intervenčního centra Sokolov.

Podle ní se domácí násilí a psychický teror netýkají jen žen s dětmi. „Většinou bývají skutečně agresory muži, ale řešili jsme i případy, kdy například otce týraly děti, nebo i manželka. Ženy většinou používají spíše psychický teror, ale s případy fyzických napadení se setkáváme také. Někdy se stává, že se domácí násilí táhne desítky let. Případy nám pomáhá řešit i policie, spolupráce velmi dobře funguje,“ dodala vedoucí.

Karlovarský kraj je první, kde fungují detašovaná pracoviště intervenčních center.

„Rozhodně je to potřebné, protože si uvědomujeme nebezpečnost domácího násilí. Zatím budou pracoviště fungovat tři roky a je velká naděje, že se pak provoz prodlouží na další období. Je to tedy určitá jistota i pro personál a další práci,“ potvrdil Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Do intervenčního centra kraj investuje čtyři miliony ročně. Náklady na opravu prostor intervenčního centra v Karlových Varech činily osmdesát tisíc korun, v Mariánských Lázních pak zhruba sto tisíc korun.

Detašované pracoviště intervenčního centra v Karlových Varech se nachází na náměstí Milady Horákové.