Možná se podívá do vesmíru, možná ne. Každopádně teď odpočívá. Ruský kosmonaut Anatolij Ivanišin sbíral v uplynulých dvou týdnech síly v jáchymovských lázních. O tom, jestli se podívá na palubu mezinárodní vesmírné stanice, se rozhodne příští rok. Je totiž členem záložní posádky pro mise 25 a 26, tedy pro období říjen 2010 až březen 2011.

Jaké jsou vaše šance, že se dostanete do základní posádky?
Na to se teď špatně odpovídá. Někdy trvá několik let, než se kosmonaut dostane do základní posádky, jindy hned po absolvování výcviku. Já mám za sebou první rok dvouletého výcviku na post velitele kosmické lodi Sojuz. V minulosti se ale stávalo, že se složení posádky měnilo těsně před startem lodi.

V čem spočívá vaše příprava?
Skládá se ze tří etap. V první studujeme teorii, ve druhé si vše zopakujeme, ovšem už ve skupině a ve třetí trénuje vybraná posádka. Třetí etapa už se specializuje na úkoly té které konkrétní mise. Já už jsem ve třetí etapě. Trénujeme na simulátorech kosmické lodi i mezinárodní vesmírné stanice.

Jak douho jste členem ruského vesmírného programu, a co jste dělal předtím?
Ve vesmírném programu jsem asi rok. Předtím jsem byl vojenský pilot.

Jaký dojem na vás udělal Jáchymov?
Původně jsme chtěli přijet v zimě na lyže. Ale bylo moc práce, takže nám to se ženou vyšlo až teď. Takže jsme si místo lyží vzali tenisové rakety. Jáchymov na mě udělal velice dobrý dojem. A vůbec celá Česká republika. V sobotu už budu v Moskvě. S sebou si vezu překrásné vzpomínky.

Jaký je váš největší sen?
Samozřejmě podívat se do vesmíru. Tomu je podřízený celý můj výcvik.

Kdyby se vám podařilo dostat se na ISS, co byste vzkázal lidem hluboko pod vámi? Třeba Malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo…
To už snad někdo řekl, ne? (smích). Co bych vzkázal lidstvu? Snad: Žijte v míru a prosperitě.