Proti výši daně z nemovitostí se začínají bouřit obyvatelé Karlových Varů. Uvažují dokonce i o založení sdružení, které bude bojovat za jejich zájmy. Karlovy Vary sice nevyužily možnosti zvýšit koeficient na maximum, přesto lidé zaplatí za byt či dům téměř dvojnásobek.

Občané

„Zvýšení daně z nemovitostí bylo poslední kapkou. Všechno se pořád zdražuje. A když něco nezaplatíte, tak vám hrozí odpojení nebo exekuce. Kde na to máme brát,“ postěžovala si Karlovaračka Nataša Fišerová.

„Město s námi nemá soucit. Ždímá nás jako všichni ostatní. Musíme se začít bránit,“ rozhodla se Dagmar Zdvořáková z Karlových Varů. „A všichni. Mladí si musí uvědomit, že teď bojují za své stáří,“ dodala s tím, že se pokusí zorganizovat sdružení starousedlíků, které bude jejich zájmy bránit. Nejde podle ní jen o daň z nemovitostí, ale také o léta neopravované chodníky a silnice nebo nepořádek v okrajových čtvrtích.

„Nechápu, za co to vlastně platím a co město dělá pro mě. Žiji tady už spoustu let a platím stále více, přitom ve městě se žije stále hůř,“ uvedla Jana Krátká.

Stejně na tom jsou i někteří důchodci. „Buď budu mít na léky nebo zaplatím daň. Na oboje z důchodu zkrátka nemám,“ přemýšlela jedna z důchodkyň při placení v lékárně.

„Vedení města by mělo vyjít nám starousedlíkům vstříc. Všechno se zdražuje. Kde na to mají důchodci, invalidé nebo mladí lidé brát? To je jeden z důvodů, proč chceme založit sdružení starousedlíků,“ vysvětlila své plány Dagmar Zdvořáková.

Magistrát

Město se ale brání. „Od roku 2009 byla zvýšena daň z nemovitosti na dvojnásobek původní hodnoty, a to vloni schválenou vyhláškou,“ uvedl Lukáš Pokorný, mluvčí magistrátu.

„Obcím to umožnil takzvaný Janotův balíček opatření. Karlovy Vary tehdy využily možnosti stanovit koeficient jedna až pět. Zvolena byla nejmírnější cestu zdražení, podobně jako u většiny obcí v republice,“ zdůraznil.

Ačkoliv se podle něj jednalo o navýšení daně na dvojnásobek, v absolutních částkách je to u obvyklých nemovitostí maximálně několik stokorun ročně. „V porovnání s neustálým zdražováním například alkoholu, benzínu a cigaret se toto navýšení dotkne rozpočtů občanů jen minimálně,“ dodal mluvčí.

Do rozpočtu města v roce 2009 tak putovalo 42 milionů korun oproti asi 21 milionům v roce 2008.

Daň z nemovitostí

A proč se Karlovy Vary zařadily mezi dvě města s nejvyšší daní z nemovitosti v České republice? Už tak vysoký místní koeficient jednak zvýšili zastupitelé v loňském roce, a to dvojnásobně, ale daň ještě jednou tolik zvýšila i změněná daňová povinnost z Janotova balíčku z letošního roku.

Konečnou výši své daně z nemovitosti tak lidé zjistí ze složenky, které klientům prostřednictvím pošty rozesílají finanční úřady.

Petr Przeczek, Ivana Kalinová

Příklady zvýšení daně z nemovitostí

U přízemního obytného domu o výměře zastavěné plochy 100 m2 zaplatil majitel vloni 450 korun, od letošního roku už ale 900 korun.
Vlastník patrového obytného domu o výměře zastavěné plochy 100 m2 zaplatil dříve 788 korun, po zvýšeném koeficientu nyní uhradí 1576 korun.
Za bytovou jednotku o výměře 60 m2 platil majitel 324 korun, nyní se cena zvýšila na 648 korun. Daň u bytu o výměře 80 m2 stála dříve 432 korun, nyní se zvýšila na 764 korun.
Zdroj: Lukáš Pokorný, karlovarský magistrát.