Karlovarský týden v sobě zahrnuje mezinárodní festival turistických filmů Tourfilm, Lázeňský festival, Lázeňskou konferenci Sdružení lázeňských míst a letos mimořádně i Konferenci o lázeňství a cestovním ruchu, která si klade za cíl podpořit zápis Západočeského lázeňského trojúhelníku na Seznam světového dědictví UNESCO.

Akci pod záštitou ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky zajišťuje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Pořadatelem jsou Avant Promotion (Tourfilm), České lázně v Evropě (Lázeňský festival a konference UNESCO) a Sdružení lázeňských míst ČR.

Tourfilm

„Karlovy Vary jsou hlavním městem filmu v České republice,“ tak se vyjádřil primátor města Werner Hauptmann už v úvodu Karlovarského týdne a poukázal na to, že kromě věhlasného mezinárodního filmového festivalu a studentského Fresh Film Festu je to právě i Tourfilm, který kompletuje nabídku filmovým příznivcům.

Hlavní cenu Tourfilmu Grand Prix získal letos indický snímek Incredible India. „Především díky vtipnosti a zdařilému filmovému zpracování,“ zhodnotil vítězný snímek ředitel Tourfilmu Josef Schütz. Zároveň označil letošní ročník za rekordní. Zúčastnilo se ho 136 zemí s 614 filmy a 352 multimédii.

Hlavní hvězdou byl populární charismatický televizní moderátor a cestovatel Ian Wright, známý z televizí Discovery nebo Travel Channel. Nechyběla také plejáda českých cestovatelů v čele s Miloslavem Stinglem.

Výsledky Tourfilmu najdete ZDE.

Lázeňský festival

Na Lázeňský festival se akreditovalo přes 40 zahraničních cestovních kanceláří a 20 médií z celé Evropy. Odborná porota letos udělila hned tři ocenění – Lázeňskou společností ČR pro rok 2009 se staly Františkovy Lázně, a.s., Lázeňským místem pak město Luhačovice a Cenu poroty získal Bohumil Procházka za marketingovou podporu Karlovarského týdne.

„Lázeňský festival rok od roku získává na věhlasu a je dobře, že i v období ekonomické krize pomáháme lázeňství zviditelnit, protože má co v oblasti cestovního ruchu nabídnout,“ řekl ředitel festivalu Jaroslav Dolina.

Právě dopady hospodářské krize na cestovní ruch a lázeňství se zabývala Lázeňská konference Sdružení lázeňských míst. Podle statistik byl propad zahraničních návštěvníků v prvním pololetí roku 2009 (oproti loňsku) 12%.

V pátek se v Grandhotelu Pupp uskuteční celodenní Konference o lázeňství a cestovním ruchu, jejímž smyslem je podpora zápisu Západočeského lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně) na Seznam světového dědictví UNESCO.

Konference je financována z Regionálního operačního programu regionu soudružnosti Severozápad.

(pga)