VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti dluží nemocnici na poplatcích téměř milion

Karlovarský kraj — Karlovarská krajská nemocnice už podala 650 žalob a dluhy podle zákona musí vymáhat

12.9.2008
SDÍLEJ:

Karlovarská krajská nemocnice (KKN).Foto: DENÍK/Archiv KD

Už šest set padesát žalob podala Karlovarská krajská nemocnice na ty pacienty, kteří neuhradili regulační poplatky za hospitalizaci v tomto zdravotnickém zařízení. K současnému datu jí neplatiči dluží téměř milion korun. Zákon, podle něhož je je nemocnice povinna vybírat od pacientů regulační poplatek za klinické vyšetření nebo ošetření, vstoupil v platnost 1. ledna tohoto roku.

„Pokud pacient z jakýchkoliv důvodů nemůže poplatek uhradit na místě, dostává dokument o uznání dluhu, kde svým podpisem potvrdí oprávněnost této pohledávky. V ojedinělých případech, kdy pacient tento doklad nepodepíše a vyšetření či ošetření bylo uskutečněno, je o tom proveden záznam a doklad podepíšou lékař, sestra, případně oba. Nepodepsání pacienta z této povinnosti nevyvazuje. Od té chvíle je v počítačovém systému veden jako dlužník,“ vysvětlila systém Zdeňka Marková, mluvčí nemocnice.

Marková zdůraznila, že zdravotnické zařízení je ze zákona povinno nezaplacené částky vymáhat, jinak mu hrozí nemalé sankce. Karlovarská krajská nemocnice čekala podle finančního ředitele Jiřího Fojtíka více než půl roku, než přistoupila k vymáhání dlužných částek prostřednictvím právníka.

Část dlužníků už proto obdržela soudní rozhodnutí a platební rozkaz a pro některé pacienty to byl doslova šok. Někteří totiž pohledávku už zaplatili.

„Stalo se tak v několika ojedinělých případech. Těmto lidem se omlouváme. K chybě došlo buďto v počítačovém systému nebo selháním lidského faktoru. Nicméně pokud dojde k tomu, že někdo obdrží soudní rozhodnutí a je si vědom toho, že regulační poplatek skutečně neuhradil, ať tak neprodleně učiní, nejlépe přímo v pokladně nemocnice,“ vysvětlila mluvčí Marková.

Podle ní nemocnice nechce vést tyto případy až do krajnosti. „Ani my nemáme žádné potěšení z toho, že jsme museli k vymáhání přistoupit. Víme, že je rozdíl mezi starou paní, která na svůj závazek opravdu zapomněla a nynější částka pro ni představuje většinu důchodu, a mezi člověkem, který s penězi problém nemá, ale rozhodl se nezaplatit „z principu“. I s tím jsme se už setkali. Toto však elektronický systém nerozlišuje a pohledávky jsou vyřizovány chronologicky,“ uvedla mluvčí.

Vedení nemocnice proto apeluje na ty, kteří jakýkoliv regulační poplatek od začátku tohoto roku neuhradili, aby tak co nejrychleji učinili, i když zatím žádnou obsílku neobdrželi.

„Nemocnice totiž nemá ani právo neuhrazené regulační poplatky prominout,“ zdůraznila Marková.

Autor: Ivana Kalinová

12.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení