Kdo může za to, že před několika týdny zemřel v sokolovské nemocnici osmaosmdesátiletý pacient? Mohou za to lékaři v nemocnici v Karlových Varech, kam byl starý muž převezen na zavedení kardiostimulátoru?

Na tuto kardinální otázku měla za úkol odpovědět odborná komise, kterou na prošetření smutného případu svolal Krajský úřad Karlovarského kraje, jakožto zřizovatel nemocnice. Zároveň smrt Adolfa Wengera zkoumala interní komise složená z lékařů, kteří v krajské nemocnici pracují a v jejímž čele stojí chirurg Josef Dvořák.

Závěr obou komisí je bohužel protichůdný. Zatímco šestičlenný tým doktorů z fakultní nemocnice v Plzni na Borech, z pražské nemocnice Na Homolce, z pražské Ústřední vojenské nemocnice, včetně zástupce praktických lékařů a ortopeda, shledal pochybení v pooperační péči o pacienta, interní komise vidí chybu naopak v odborném postupu a pochybení v péči nezjistila.

„Nebudu to komentovat. Jako kraj jsme podali v této věci trestní oznámení na neznámého pachatele, nechť kauzu rozhodnou orgány činné v trestním řízení. Jen chci vyjádřit obrovskou obavu z toho, že politikaření v nemocnici bude mít vliv na kvalitu péče o nemocné a ti na boj o moc ve špitále budou doplácet,“ říká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Ve zprávě znalecké komise odborníků ´zvenčí´ se uvádí, že „…v průběhu hospitalizace tohoto pacienta na lůžkovém interním oddělení karlovarské nemocnice nebyl při výkonu zdravotnických služeb dodržen správný postup a je dána příčinná souvislost mezi nesprávným postupem a poškozením zdraví s následkem smrti“.

„K té došlo na základě nedostatečné pooperační péče, kdy podle znalců došlo ke krvácení do pohrudniční dutiny,“ doplnil hejtman Pavel.

Interní komise lékařů trvá na tom, že postup byl správný.