Absolutním vítězem komunálních voleb se stala Karlovarská občanská alternativa (KOA) s osmi mandáty vedená Petrem Kulhánkem.

Sestavit funkční povolební koalici bude velmi obtížné.

ODS ztratila polovinu hlasů a místo patnácti mandátů, které získala před čtyřmi lety, jich má pouhých sedm. Se stejným počtem mandátů se musí spokojit i ČSSD, která ztratila dvě křesla.

Naopak zabodovala ALTERNATIVA Jiřího Kotka, která získala pět mandátů a v zastupitelstvu nově usednou také zástupci hnutí O co jim jde!?. Do nového zastupitelstva vyslali voliči kromě Otmara Homolky i Jaroslava Fujdiara a Milana Ruseva.

O jeden mandát přišli také komunisté, místo pěti mají čtyři a v zastupitelstvu nově usednou také čtyři zástupci TOP 09.

Naprosto propadli Nestraníci Petra Keřky, Victoria.cz a Strana zelených.

KOA

Lídr KOA Petr Kulhánek už v sobotu v noci nestačil brát telefony. Ještě stále sledoval monitor počítače, ale už před půlnocí bylo jasné, že raketový nástup KOA jen stěží někdo překoná, natož zastaví.

„Největší názorovou shodu máme s TOP 09 a v žádném případě nehodláme uzavřít koalici se sociálními demokraty. S občanskými demokraty jednat budeme, i když nechuť zde je, ale záleží na tom, jaké bude mít tato strana personální složení. Vše ostatní je otevřené,“ uvedl Kulhánek.

Na dotaz, zda by přijal post primátora uvedl, že ano. „Před zodpovědností v žádném případě nehodláme utéct. To jsme před volbami jasně deklarovali. Právě voličům bych chtěl poděkovat. My jsme měli smělé plány, ale skutečnost překonala naše očekávání. Voliči vyjádřili touhu po změně a díky nim se tak podařilo rozbít dvojblok ODS a ČSSD,“ uvedl Petr Kulhánek. KOA chce podle něj zredukovat počet náměstků o jednoho a radních o tři.

ODS

Připravena jednat je také ODS. Werner Hauptman potvrdil zájem o post primátora a dodal, že koalici s KOA se ODS nebrání. Zaskočil jej úspěch ALTERNATIVY, ale například o Jaroslavu Růžičkovi se vyjádřil, že s ním by do jednání šel. Přesto byla ODS po sečtení výsledků trochu opařená. „Zřejmě jsme takovou sprchu potřebovali, může nám jen prospět,“ uvedl jeden z členů ODS.

ČSSD

Podle Tomáše Hybnera, lídra ČSSD, jsou na stole tři varianty a začít by se mělo u čistého stolu. „Je možná koalice KOA, TOP 09, ČSSD a ODS. Nebo se spojí všichni ostatní proti levici, nebo lze dohodnout velkou koalici. Je to ale jako Rubikova kostka, jednání budou obtížná,“ zdůraznil. Také Hybner je připraven vzít post primátora, pokud by mu byl nabídnut, ale všechny sociální demokraty zaskočil úspěch hnutí O co jim jde?! a také ALTERNATIVY. V rámci koalice by chtěla být ČSSD aktivní, ale je podle Hybnera připravena odejít i do opozice.

ALTERNATIVA

Podle lídra ALTERNATIVY Jiřího Kotka je čtyřicetiprocentní volební účast občanů velmi smutnou vizitkou nezájmu šedesáti procent občanů o komunální volby. „A to zvláště v tomto velmi vypjatém období, ve kterém se lámala hůl nad morální devastací nás samotných – občanů Karlových Varů,“ uvedl.

„Pomyslná červená karta pro Petra Keřku a celý Holoubkův tým je zadostiučiněním a snad i završením nejzkorumpova­nějšího období plného intrik. Roztříštění malých stran a neochota jet k volbám „společným autobusem“ připravila opozici o velmi pohodlnou výraznou většinu dvaceti pěti mandátů,“ řekl Kotek.

Pro většinu v zastupitelstvu je třeba dvaceti mandátů. „Budoucí koalici a pomyslné žolíky má v ruce volební vítěz, tedy KOA s osmi mandáty, které k jsme k vítězství pogratulovali. Situaci lehkou nemá, naopak. Náš volební výsledek je sice historicky nejlepším, ale k proklamovanému zemětřesení na magistrátu nám velký mandát nedává. O tom budeme jednat s případnými partnery,“ dodal lídr ALTERNATIVY.

TOP 09

TOP 09 volební úspěch neslavila. Lídr Michal Toufar očekával více mandátů než čtyři získané. „Podařilo se rozbít současnou dvoukoalici ODS a ČSSD a to je úspěch. Stejně jako fakt, že neuspěli Nestraníci. Nyní je na tahu KOA,“ uvedli členové TOP 09.

O co jim jde

Radost z výsledků voleb mají také členové hnutí O co jim jde?!, kteří získali tři mandáty. „Jsme spokojeni. Je naděje, že vznikne koalice, která může rozumně kormidlovat toto město. Šance je velká,“ uvedl lídr Otmar Homolka.