Občanští demokraté se zřejmě poprvé ocitnou v krajské opozici, zatímco komunisté se poprvé stanou členy vládnoucího týmu s ČSSD. Tak by se zatím daly shrnout první výsledky jednání o budoucí vládě v Karlovarském kraji.

Zda se vítězným sociálním demokratům podaří sestavit širokou koalici i s Doktory a Koalicí pro Karlovarský kraj (KKK), to bude jasné až během příštího týdne. Pro programový nesoulad vyloučila vstup do široké koalice Alternativa.

“Nabídli jsme všem širokou duhovou koalici včetně KSČM. Tím nás pověřil krajský výbor ČSSD. Jako první ji odmítla Alternativa, se všemi ostatními subjekty jsme jednali,“ uvedl včera Josef Novotný, lídr a budoucí hejtman za ČSSD.

„Do takovéto duhové koalice i s komunisty nepůjdeme. Nyní jsou na tahu sociální demokraté,“ odmítl tuto variantu lídr ODS Josef Pavel.

Zda do široké koalice vstoupí Koalice pro Karlovarský kraj, to dosud není rozhodnuto. „Nedovedu si představit spolupráci křesťanů s komunisty a už vůbec jim nechci dělat stafáž,“ řekl lídr Josef Malý. Zároveň ale dodal, že vše projedná v grémiu KKK.

Ani Doktoři zatím nejsou rozhodnuti, zda do koalice s ČSSD a komunisty vstoupí. „To je věc, o které budeme uvažovat. Nejsme s ČSSD v zásadě v kolizi, ale další postup si musíme rozmyslet. Cesta ke koaliční smlouvě je stále otevřená, ale nechceme hrát druhé housle. Výhrady máme proti široké koalici. Nechceme znovu Národní frontu. Zásadně jsme ale proti koalici, v níž by byla ODS. Známe programové priority této strany, a i když nyní obrátila, zdá se nám to pokrytecké a nedůvěryhodné,“ uvedl Jan Hadrava za Doktory.

Komunisté jsou podle Pavla Poce, předsedy krajského výboru ČSSD, v programové shodě, ovšem tiché podpoře případné menšinové vládě řekli ne. „V tom jsou neústupní,“ dodal Poc.

Jako jediná tak dosud velkou koalici striktně a důrazně odmítla Alternativa. „Proti zapojení Alternativy do koalice je na prvním místě z mnoda dalších argumnetů to, že právě ČSSD byla celých osm let koaličním partnerem ODS a proto za stav našeho kraje plně spoluzodpovídá,“ vysvětlil postoj Alternativy Jiří Kotek.

Termín zasedání nového krajského zastupitelstva zatím není znám. „Rozhodně to nebude 6. listopadu, ale požádali jsme Krajský úřad o svolání zastupitelstva v nejbližším možném termínu,“ řekl Josef Novotný.

Možnosti koalice

1. ČSSD + KSČM (24 mandátů)
2. ČSSD + KSČM + Doktoři (28 mandátů)
3. ČSSD + KSČM + Doktoři + KKK (30 mandátů)

Doktoři odmítají být v koalici s ODS. ODS odmítá koalici v níž by byla KSČM. Alternativa jde dle své volby do opozice.

Ivana Kalinová, Petr Zahradníček