Den před komunálními volbami otevřeli politici karlovarské vládnoucí koalice ODS a ČSSD nový urnový háj v areálu karlovarského krematoria v Buchenwaldské ulici.

„Realizaci celého projektu prováděla Správa lázeňských parků, příspěvková organizace města. Urnový háj vznikl na zelené louce. Nový areál tak musel být odvodněn a byly také vybudovány chodníky pro lepší pohyb a orientaci lidí,“ uvedla mluvčí magistrátu Michaela Kousalová.

Během prováděných prací byl rozšířen stávající urnový háj o zhruba 230 nových urnových míst. „Ukládání uren bude možné do země, kde byly vykopány betonové sklípky, které jsou přikryté epitafy, tedy náhrobními deskami. Do jednoho sklípku se vejdou čtyři urny,“ dodala mluvčí.

Správa lázeňských parků vysadila na pozemku několik desítek stromů a řady keřů, které místu dodávají intimitu a klid. Přímo uprostřed nového urnového háje vzniklo pietní místo, kde byl vztyčen litinový kříž, u něhož lidé mohou zapalovat svíčky. Vstupní bránu vytvořil karlovarský umělecký kovář Miloš Vaněk.

Nový urnový háj, který stál 1,6 milionu korun, se rozkládá na pozemcích o rozloze 2 500 metrů čtverečných a jeho výstavba byla plně hrazena z městského rozpočtu. Jeho výstavba začala v prosinci loňského roku a dokončena byla letos na podzim.