Kdo stane na další čtyři roky v čele radnic měst a obcí v regionu? Na tuto otázku dají odpověď koaliční jednání, která většinou začala bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb.

V Karlových Varech začala povolební jednání už v neděli ráno. Vítězná Karlovarská občanská alternativa (KOA) během dopoledne zvládla setkání téměř se všemi politickými stranami, které se do zastupitelstva dostaly. A podle prvních informací lídra KOA Petra Kulhánka se rodí výsledek naprosto nečekaný. V Karlových Varech by totiž mohla v opozici skončit dosud vládnoucí koalice ODS a ČSSD.

„Jednáme a jednáme. Nic není definitivní, ale po konzultacích s TOP 09, ALTERNATIVOU a hnutím O co jim jde?! by mohla vzniknout koalice, kterou jsme pracovně nazvali K 20,“ uvedl Kulhánek. Tato koalice by měla těsnou většinu v osmatřicetičlenném karlovarském zastupitelstvu.

Kulhánek ale zdůraznil, že nic není definitivní. „Jednání pokračují,“ upozornil.

Werner Hauptmann, lídr ODS, je v hodnocení povolební koalice K 20 zatím opatrný. „Budeme s KOA jednat a zatím nic nezahazujeme. Jde o projekt, který může fungovat, ale je příliš riskantní. Jde o seskupení nezkušených politiků, kterým by vždy šlo o jeden rozhodující hlas. Je to politické harakiri. ODS deklarovala, že se změnila, a na tom trváme,“ uvedl.

„Zatím je to takové oťukávání,“ zhodnotil situaci bezprostředně po volbách Pavel Čekan, kterého hlasy voličů posunuly z druhého místa kandidátky ČSSD do jejího čela. „Je fér setkat se se všemi, kteří ve volbách uspěli, to také uděláme. To, koho si vybereme jako koaličního partnera, bude záležet na požadavcích jednotlivých stran,“ nastínil Čekan.

Na ostrovské radnici dosud fungovala koalice ODS a ČSSD s tím, že občanští demokraté obsadili pozici starosty, sociální demokraté pak měli místostarostu. Tato varianta podle Čekanových slov připadá do úvahy i pro příští roky. „Zatím jsme se ale se členy ODS nesetkali, takže neznáme jejich požadavky,“ dodal Pavel Čekan, který bude usilovat o post ostrovského starosty.

Sociální demokracie získala v Ostrově šest křesel z jednadvacetičlenného zastupitelstva. Druhá ODS jich má pět.

Urputná jednání se chystají také v Nejdku. „Výsledek voleb vnímám zatím pozitivně a děkuji voličům,“ zhodnotil Vladimír Benda (ČSSD), starosta Nejdku. Ten také potvrdil, že by ve své funkci rád pokračoval i nadále. „Doufám, že to tak bude. Jednání se rozběhnou během tohoto týdne. Doufám, že se povedou. Před volbami jsme vládli společně s ODS a stranou Prosperita, tak věřím, že to bude nyní podobné,“ zdůraznil Benda.