Kobylky Artemis a Afrodita, které v neděli způsobily rozruch v lázeňském centru Karlových Varů poté, co splašené vběhly výlohou do butiku, se nemusejí strachovat o život. Ačkoliv má Afrodita, která zůstala uvězněná v prodejně, přetrhané svaly, šlachy i nervy v nohou, v salámu neskončí.

„Artemis, to je kobylka, která zůstala venku, má jenom poškrábané nohy,“ uvedla včera Helena Lahodná z jezdeckého klubu Pegas Děpoltovice, jemuž oba koně patří.

„Obě kobylky byly těsně po nehodě v šoku. Afrodita si naštěstí uvnitř prodejny nechala pomoct. Jiný kůň by se v uzavřeném prostoru umlátil,“ řekla Lahodná.

Podle Zdeňky Papežové, mluvčí karlovarských policistů, může za nehodu nedůslednost sedmadvacetileté kočí. „Jeden z koní se vykálel na silnici. Kočí sestoupila, aby spoušť uklidila, ale zapomněla zajistit kočár s turisty ruční brzdou. Koně se splašili a po krátké jízdě proskočili výlohou butiku,“ popsala případ z policejního hlediska Papežová.

Proč se ale koně splašili? Podle Heleny Lahodné v tom „mají prsty“ výletníci, kteří využili tohoto netradičního dopravního prostředku. „S největší pravděpodobností koně splašili oni. Kočí mi řekla, že trhli opratěmi. Právě to nejspíš koně polekalo,“ vysvětlila Lahodná.

O tom, že turisté asi nebudou mít úplně čisté svědomí, svědčí fakt, že bezprostředně po nehodě z místa odešli. „Ani nám se nikdo z nich neozval,“ řekla Helena Lahodná.

Důležité ovšem je, že nikdo při této kuriózní nehodě neutrpěl zranění.

Na otázku, jestli se obě kobylky vrátí do zápřahu lázeňského kočáru, Lahodná zatím odpovědět nedokáže. „Psychicky jsou na tom relativně dobře, ale léčba zranění nějakou dobu potrvá,“ doplnila.

Nějakou dobu potrvá i uvedení butiku do stavu před nehodou. Majitel prodejny totiž utrpěl škodu, která se podle prvotních odhadů vyšplhala na 300 tisíc korun. „Nešlo jen o poškozenou výlohu,“ upozornila karlovarská policejní mluvčí. „Krev ze zraněného zvířete totiž znehodnotila vystavené zboží,“ vysvětlila.