Jedenačtyřicet hudebníků Karlovarského symfonického orchestru přidalo svůj podpis, kterým odsouhlasilo vyhlášení stávkové pohotovosti. „Důvodů, proč hráči pohotovost vyhlásili, je více. Jedním z nich je neakceptování kolektivní smlouvy uzavřené dne 29. ledna letošního roku,“ uvedl Martin Petr, předseda Unie orchestrálních hudebníků Karlovarského symfonického orchestru.

Hudebníkům se podle Petrových slov nelíbí ani uplatňování takzvaného bossingu. „Kritizujeme i vedení nemorální personální politiku, jako je zastrašování, vydírání a podávání účelově mylných informací,“ vysvětlil Petr jeden z dalších důvodů vyhlášení stávkové pohotovosti.

Unie orchestrálních hráčů požaduje odvolání stávajícího ředitele a vyhlášení transparentního konkurzního řízení na tento post. „Trváme na dodržování kolektivní smlouvy v celém jejím rozsahu i se zpětnou platností. Rovněž požadujeme zveřejnění a jednání o koncepčních záměrech zřizovatele s orchestrem do budoucna,“ doplnil předseda unie.

Podpisové archy podepsala většina z čtyřiašedesáti zaměstnanců Karlovarského symfonického orchestru. „Z důvodů ochrany signatářů jsme se rozhodli uložit ji k advokátce,“ dodal Petr.

Náměstkyně primátora Dagmar Laubová krok s uložením signatářů u advokátky překvapil.

„Ráda bych totiž věděla, zda je podpisů skutečně zmíněných 41. Může jich totiž klidně být i jiný počet. Každopádně si myslím, že jsme vůči hudebníkům udělali společně s ředitelem i náměstkem Keřkou vstřícný krok, jednali jsme o různých věcech a chtěli jsme situaci řešit. Proto nechápu, že symfonici chtějí stávkovat, protože jsme se shodli na dalším jednání,“ nastínila náměstkyně Laubová.

Podle ní zatím město o výměně ředitele Vikora neuvažuje. „Jsme ochotni jednat o různých věcech, ale za ředitelem si stoprocentně stojíme. Také jsme nabídli možnost vložit do orchestru další finanční prostředky a to v dohledné době. Dnes se půjdu podívat na koncert KSO a pokusím se zjistit aktuální situaci a atmosféru mezi hudebníky,“ dodala Laubová.

Návštěvníci dnešního večerního koncertu Karlovarského symfonického orchestru se však podle Unie orchestrální hudebníků nemusejí bát, že by hráči vystoupení bojkotovali.

„To zatím určitě nechystáme. Jsme pouze ve stávkové pohotovosti, ale dnešní koncert rozhodně narušit nechceme. Chtěli jsme jen jasně deklarovat, že jsme připraveni stávkovat v podstatě okamžitě,“ nastínil Martin Petr.