Je tomu už deset let, co v karlovarském letním kině naposledy usedli diváci. Současný stav areálu je naprosto žalostný.

Vedení magistrátu tu už nepočítá s obnovením promítání. „Technický stav nedovoluje areál kina využívat pro jeho původní účel. Vzhledem k nákladům, které by si vyžádala jeho obnova včetně statického zajištění, není pravděpodobné, že by byl provoz kina obnoven v bývalé podobě,“ říká mluvčí radnice Jan Kopál a pokračuje: „Ani samotný provoz by nebyl ekonomicky racionální, i vzhledem k tomu, že během sezóny, jako je ta letošní, by kino fungovalo jen pár dní.“ Doplňuje, že o kino nemá zájem ani filmový festival, protože nikdo na dobu filmové přehlídky nedokáže zaručit hezké počasí.

Město tak podle mluvčího Kopála hledá pro areál jiné využití. Jak mluvčí doplnil, kino je nyní zajištěno proti vstupu.

Redaktoři Deníku ale do areálu v úterý 21. července bez problémů vešli.

„Došlo zde k demolici některých částí, které mohly ohrožovat zdraví. Celková demolice není levnou záležitostí, proto k ní město zatím nepřistoupilo. Nejdříve chce nechat zpracovat studii, která by určila, jakým způsobem by areál mohl být do budoucna využit, a teprve poté rozhodne o způsobu demolice a dalších návaznostech,“ upřesňuje mluvčí. Dodává, že současný územní plán zde dovoluje stavby občanské vybavenosti a kulturní zařízení.

Bývalý nájemce kina František Volf s radnicí v mnohém souhlasí, na druhou stranu si ale postěžoval na její laxní přístup. „Pro letní kino to není vhodná lokalita už jen kvůli ujíždějícímu svahu,“ konstatuje Volf, který za pronájem platil sto tisíc ročně a kino prý neprodělávalo.

Podnikatel připomněl, proč vlastně kino skončilo. „Měl jsem ho mít v nájmu deset let s tím, že šest let do něho budu investovat já, zbývající čtyři roky město. Každé dva roky jsem kupoval nové plátno, když to mělo udělat město, nestalo se tak, a tak jsem musel promítat na staré, sežrané od myší. Navíc jsem musel platit poměrně vysoké provozní náklady, ačkoliv jsem kino nevyužíval,“ uzavírá.

Letní kino: téma bouřlivé diskuse i na Facebooku

Internetovou sociální síť Facebook využívají i Karlovaráci, kteří v uplynulých dnech řešili i případ zaniklého letního kina v Karlových Varech. Jeden z uživatelů, přezdívaný Miki, tu umístil fotografie zdevastovaného kina, které nezůstaly bez reakce. Lidé si na síti posteskli, jak to s kinem dopadlo.

A zde jsou některé z příspěvků:

„Karlovy Vary … reprezent … haha.“ „To vypadá, jako že Vary jsou i pěkné město…“ „Vary jsou nádherné, ale ve světě je taky pěkně.“ „Miki, už se těším na tvoje další, pozitivnější fotky, z těchhle je mi fuckt smutno, nakopat pr… těm, kdo tohle dopustili.“ „Máš recht, jsou to opravdu smutná fota, zvláště pro ty, co to zažili ještě funkční a v provozu. Teď, když na to tak koukám, tak mě mrzí, že jsme tam lezli přes ten plot a nechtěli jsme platit. Teď bych zaplatil rád. Ale tím to asi nebude, že to takhle dopadlo!“ „Podle mě lezení přes plot k letňáku patřilo, to byla právě ta nej zábava, ale spíš ten problém vidím na té naší slavné radnici!!! Podle mě tam vyroste zase nějaká ruská hrůza a jen čekaj, až si každý řekne, že už to kino bylo stejně v háji.“ „Jo, to se děje se vším, jen si počkaj, až to budou ruiny, a když nebudou chtít čekat, tak to prostě zapálí a řeknou, že to zapálili bezdomovci, objekt se strhne a hurá stavět. Fakt hrozný!“ „Bydlim tu rok a každý den se divím…“